Kultowe Kino Luna powraca
Zamknięte od czerwca słynne warszawskie kino Luna wznawia działalność. Jak się dziś dowiedzieliśmy Prowadzić je będzie Mazowiecki Instytut Kultury. Środki na ten cel zabezpieczy samorząd województwa.
Dobre wieści dla miłośników warszawskiego kina Luna. Kultowe kino studyjne rozpocznie ponownie swoją działalność już na początku przyszłego roku. O jego los drżało wielu warszawiaków. W tym roku zakończyła się 10-letnia umowa dzierżawy z operatorem. Nowej jednak nie podpisano. Dziś dowiedzieliśmy się, że od nowego roku samodzielnie będzie prowadzić kino jego właściciel i administrator, czyli Mazowiecki Instytut Kultury. -W tym celu zostaną wykonane niezbędne prace remontowe i adaptacyjne. Charakter miejsca nie ulegnie jednak zmianie - zapewnia administrator.
W planach są prace związane z wyposażeniem kina, a także przygotowaniem dokumentacji projektowej dotyczącej modernizacji kina. Zarząd województwa mazowieckiego podjął decyzję o zabezpieczeniu w budżecie prawie 2,9 mln zł na ten cel. Prace nad projektem dokumentacji mają potrwać do 28 miesięcy.
– Jako przewodniczący sejmiku województwa, ale i mieszkaniec Warszawy mogę zadeklarować, że Kino Luna pozostanie na kulturalnej mapie Warszawy. Samorząd województwa przeznaczy środki zarówno na remont, jak i bieżącą działalność placówki. Chcemy, aby ta instytucja kultury istniała przez kolejne dziesięciolecia – zapewnia przewodniczący sejmiku województwa Ludwik Rakowski.
Plany na przyszłość
Jak zapewnia administrator obiektu w Kinie Luna będą organizowane przeglądy i festiwale filmowe, spotkania autorskie, zajęcia edukacyjne czy pokazy i seanse filmowe w formule kina studyjnego. Luna pozostanie w Sieci Kin Studyjnych, nadal będzie współpracować z organizacją promującą kino europejskie – Europa Cinemas. Mazowiecki Instytut Kultury chce także nawiązać merytoryczną współpracę ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych.
– Wracamy w ramach formuły kina studyjnego, pamiętając o wiernej publiczności tego kultowego kina. Skierujemy też ofertę do warszawskich placówek edukacyjnych, dla których będziemy organizować poranki filmowe czy zajęcia z edukacji filmowej. Planujemy też rozszerzenie oferty w ramach programu realizowanego przez samorząd województwa „Kulturalna szkoła na Mazowszu” o tematykę związaną z kulturą filmową – podkreśla Magdalena Ulejczyk, dyrektorka Mazowieckiego Instytutu Kultury.