mobile
REKLAMA

Kwesta na Powązkach odbędzie się po raz 50.

Już w najbliższy piątek, sobotę i niedzielę znani artyści, dziennikarze, politycy, ale też warszawska młodzież będą kwestować na Cmentarzu Powązkowskim. Zbiórka odbędzie się po raz 50., a jej cel niezmiennie jest taki sam – ratowanie zabytkowych pomników i nagrobków.

IS
Kwesta na Powązkach odbędzie się po raz 50.

- Kwesta na Cmentarzu Powązkowskim jest wyjątkowa, to nasze wspaniałe dziedzictwo historyczne i kulturowe. Od 50 lat jest ona prowadzona z takim samym, a może nawet większym zainteresowaniem – mówi Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy – Co roku oprócz kwestujących znanych i cenionych aktorów widzę młodych artystów, którzy kontynuują tę wspaniałą tradycję. Dlatego podziękowania i słowa uznania należą się wszystkim tym, którzy prowadzą tę akcję, i tym którzy pomagają ratować powązkowskie zabytki. Mogę zapewnić, że miasto st. Warszawa zawsze będzie wspierać te działania – dodała Aldona Machnowska-Góra.

Zaczęło się w 1975 roku

Po raz pierwszy na Starych Powązkach kwestowano w 1975 roku z inicjatywy Jerzego Waldorffa. W tym roku zbiórka będzie trwała przez cały weekend od 1 do 3 listopada. Tak jak 50. lat temu na najstarszej warszawskiej nekropoli z charakterystycznymi puszkami pojawią się artyści teatru i filmu. Dołączą do nich dziennikarze, publicyści, harcerze, politycy oraz warszawska młodzież.

W tym roku na Cmentarzu Powązkowskim będzie można spotkać Maję Komorowską, która kwestuje nieprzerwalnie od 50 lat i tylko raz praca nad filmem poza Polską uniemożliwiała jej udział w zbiórce. Oprócz Mai Komorowskiej będą m.in. Magdalena Zawadzka, Emilia Krakowska, Artur Barciś i Olgierd Łukaszewicz.

Ratowanie pomników

Przez 50 lat działalności Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa i dzięki hojności warszawiaków udało się uratować ponad 1700 zabytkowych kwater, pomników i grobowców. Tylko w bieżącym roku zrealizowano prace przy 14 zabytkach, zaś w 2025 roku zaplanowano remonty kolejnych 10, znajdujących się w najstarszej części cmentarza. Podczas zeszłorocznej kwesty udało się zabrać 230 tys. zł.

Niematerialne dziedzictwo stolicy

Tradycja kwestowania na Starych Powązkach trafiła na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Jest to forma ogólnopolskiego spisu tradycji i praktyk przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

O tej niezwykłej akcji zapoczątkowanej przez Jerzego Waldorffa, o ludziach, którzy co roku spotykają się na cmentarzu, by zbierać pieniądze i o tych, którzy hojnie wspierają zbiórkę, opowiada film „Niematerialna Warszawa” wyprodukowany przez Dom Spotkań z Historią. Można go obejrzeć na stronie: youtube.com.

 

fot. UMW

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda