Lasy społeczne według obywatelek i obywateli
Centrum Aktywizmu Klimatycznego ,,Gniazdo’’ to miejsce łączące członków grup i inicjatyw społecznych, starających się wpłynąć na poprawę klimatu oraz środowiska. W piątek, 13 września, w Centrum odbyła się konferencja prasowa, poruszająca problematykę lasów społecznych wokół aglomeracji warszawskiej. O jakich inicjatywach ekologicznych była mowa? Co, jako obywatele, możemy jeszcze poprawić? Członkowie Zespołu Lasów Społecznych Wokół Warszawy odpowiedzieli na te pytania
- Wycinki drzew są gorącym tematem i politycznym, i społecznym - mówił prowadzący. Masowe wycinanie drzew z podwarszawskich terenów zielonych stało się przyczyną licznych protestów ekologicznych. Ludzie buntują się przeciwko działalności tirów wywożących z lasów tony drewna. Protesty w końcu doprowadziły do tego, że w najbliższy poniedziałek członkowie różnych inicjatyw społecznych rozpoczną rozmowy na ten temat ze stroną rządową. Jakie są ich główne cele?
- Zależy nam na tym, aby co najmniej 20% najcenniejszych obszarów leśnych zostało wyłączonych z wycinki. Las Młochowski, pielęgnowany przez założyciela Podkowy Leśnej, jest wycinany na potęgę. To między innymi dlatego, dwa ostatnie lata były uciążliwe dla działaczy ekologicznych w rejonie Warszawy. Zbliżająca się debata jest skutkiem wieloletniego, uporczywego sprzeciwu wobec pozyskiwaniu drewna z lasów podmiejskich. - mówił jeden z prelegentów, Sławomir Kubisa.
Lasy społeczne to tereny, które poza funkcją produkcyjną, pełnią szereg innych funkcji m.in. rekreacyjną i krajobrazową. - Funkcja produkcji drewna w lasach społecznych powinna być na ostatnim miejscu. Te lasy należy traktować jak całe ekosystemy, a nie pojedyncze jednostki. Dostrzegają to nawet urbaniści. Wokół Warszawy powinien powstać zielony pierścień, złożony z zielonych terenów aglomeracyjnych - przekonywali prelegenci. Czy ten cel da się osiągnąć?
Na każdego Warszawiaka przypada ok. 50 metrów kwadratowych lasu, a na statystycznego Polaka ponad 2000. Dodatkowo największe zmiany w infrastrukturze leśnej zachodzą właśnie w rejonach stolicy. Aby zmienić te statystyki, uczestnicy debaty będą proponować stronie rządowej m.in. odejście od wycinki powierzchniowej, wprowadzenie zakazów głębokiej orki i wycinania sędziwych drzew, a także niemożność stosowania ciężkiego sprzętu do prac leśnych.
Warszawskie suburbia rozrastają się bardzo gwałtownie, a ilość terenów się nie zwiększa. Lasy ochronne miasta to tylko pusty frazes, który nie niesie za sobą żadnych zobowiązań. Chcemy połączyć rolę lasów dla społeczeństwa z rolą lasów ochronnych miasta i podeprzeć to prawdziwymi regulacjami. To jest bardzo konkretny projekt społeczny i zależy nam na tym, aby był traktowany przez stronę rządową i leśników poważnie. Problemem nie jest brak chęci współpracy czy brak środków na realizację założeń projektu, tylko anachronizm systemu - mówiła jedna z prelegentek.
Spotkanie Zespołu Lasów Społecznych Wokół Warszawy ze stroną rządową, w tym z pracownikami Ministerstwa Klimatu i Środowiska, odbędzie się 16 września 2024 r. w siedzibie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.
fot.pixabay/Karolina Najda