mobile
REKLAMA

„Lepsza drużyna przegrała, ale taka jest piłka”

We wczorajszym hicie kolejki piłkarze Legii ulegli na własnym stadionie Rakowowi Częstochowa 0:1. „Mecz nie był ładny dla oka” – mówi Goncalo Feio, trener stołecznego klubu. Co jeszcze powiedział szkoleniowiec „Wojskowych”?

Marcin Kalicki
„Lepsza drużyna przegrała, ale taka jest piłka”

Trener Feio, mimo porażki Legii, chętnie odpowiadał na pytania dziennikarzy na konferencji prasowej po meczu. Co powiedział?

Mecz nie był ładny dla oka – był taktyczny i zamknięty. Mecz do jednej bramki – taki był. Drużyna, która stworzyła więcej sytuacji przegrała. Dopuściliśmy przeciwnika do kuriozalnej sytuacji, po której doszło do jedynego celnego strzału. Dzięki zmianom my stworzyliśmy jedną dużą sytuację, której nie wykorzystaliśmy. W tej fazie sezonu przegrywać 1 czy 2 to nie jest wielka różnica. Mecz był bardzo zamknięty, gdzie przeciwnik opierał grę o presję i agresje. Siłą rzeczy, w taki meczu nie będzie płynności. Jeśli nie jesteście zadowoleni z wrażenia artystycznego tego meczu, to trzeba zrozumieć, dlaczego tak jest. Mecz był zrywany, dlatego ocena piłkarska tego meczu pewnie jest słaba. Dzisiaj lepsza drużyna przegrała, ale taka jest piłka. Dzisiaj lepszą drużyną była Legia.

Trener Papszun też się wiele ode mnie nauczył. Nigdy nie zastanawiałem się, kto z nas jest lepszym trenerem. Nie mam odpowiedzi na to.

Jak przejąłem Legie pół roku temu, miałem trzy treningi, żeby przygotować się do meczu z Rakowem, które zostały nagrane dronem. Chciałem uniknąć podobnej sytuacji tym razem. Nie nagrali nas tym razem, więc osiągnąłem swój cel.

Patrząc tylko na sytuacje bramkowe, 100% - Raków był bezradny przy wszystkich naszych sytuacjach bramkowych; sytuacji Augustyniaka, Nsame, Kapustki i Kapuadiego. Raków miał bramkę i? Mieliśmy też sytuację Morishity. Wydaje mi się jasne, kto był dzisiaj bliżej zwycięstwa, ale taka jest piłka, i to się zdarza w każdej lidze.

Ja nigdy nie będę tutaj negatywnie odnosił się do żadnej indywidualności. Rzeczy które mogliśmy zrobić lepiej – powinniśmy lepiej rozwiązywać sytuację wyjścia z ostatniej tercji. Dośrodkowanie, które mogli zakończyć i bramkarz i obrońcy. W dalszej fazie mogliśmy blokować i zawodników i piłkę lepiej w naszym polu karnym.

Nie chcę zbyt daleko się posunąć z analizą, bo nie rozmawiałem jeszcze z Kacprem i nie rozmawiałem dużo z trenerami bramkarzy. Mogę powiedzieć, jakiego bramkarza chcemy mieć. To są bramkarze, którzy nie tylko bronią strzały, ale ich unikają. Chcemy bramkarza aktywnego i proaktywnego na przedpolu. To nie jest łatwy element. Chcemy takich bramkarzy i ich mamy. W meczu z Brondby Kacper dobrze grał na przedpolu. Ta sytuacja kiedy zderzyli się głowami z Arturem Jędrzejczykiem została trochę skrytykowana przez piłkarzy za brak komunikacji, ale czasami jest ciężko z komunikacją przy takim głośnym dopingu, jaki czasami jest na stadionach. Ja czasami mam trudność, żeby skomunikować się z zawodnikiem stojącym przy samej linii – mówię to, żebyście mieli wzięli to pod uwagę, jak będziecie oceniać piłkarzy, bo czasami te oceny są zbyt pochopne. Jesteśmy mocni jeśli chodzi o wyciąganie wniosków jeśli chodzi o wymagania do piłkarzy. Wyciągniemy wnioski, będziemy nad tym pracować, ale teraz jest za szybko. Nie wińmy Tobiasza za tę bramkę. Najłatwiej jest kogoś spalić, a póki ja tu jestem, to nie będziemy tego robić.

Z ataku pozycyjnego mamy dzisiaj trzy sytuacje. Chcielibyśmy mieć dziesięć, ale trzeba brać pod uwagę, z jaką drużyną graliśmy. Jest to drużyna, które blokiem 5-4-1 dość dobrze broni nisko. Musimy też zrozumieć, czym jest atak pozycyjny. Atak pozycyjny drużyny, która z każdej piłki idzie do pressingu to nie tylko atak na połowie przeciwnika. Zawiera wiele innych elementów. Pytanie w jaki sposób odbieramy atak pozycyjny. Oddaliśmy dziesięć strzałów, przeciwnik dwa. Czy chciałbym strzelić dwadzieścia? Tak. Nawet trzydzieści.

W niektórych momentach graliśmy innym systemem. Kończyliśmy grę innym systemem, takim scenariuszem dość ryzykownym. Już od początku sezonu potrafimy bronić w dwóch systemach. Nawet Raków nie zawsze grał dzisiaj 3-4-3. Mogę przed meczem napisać na tę stawkę 4-4-2 przed meczem, ale piłka nie polega na tym.

To jest jeden z elementów. Tu nie chodzi o to, żeby robić z Rubena lewego obrońcę. Mówimy o graniu na naszej połowie – Ruben na połowie przeciwnika gra dosyć wysoko dzięki swoim atutom. Paweł Wszołek jest piłkarzem wybitnym, szczególnie jeśli chodzi o atak przestrzeni i pojedynki w powietrzu. Augustyniak bardzo dobrze czuje się przy piłce, tak samo Kapustka. Dynamika Luquinhasa i Rubena daje nam bardzo dużo wejść pod pressing. To, że obniżamy grę w takich momentach jak obniżamy, to nie jest tylko to. Nie wiem jakie jest wasze wyobrażenie, ale my codziennie dużo pracujemy nad różnymi rozwiązaniami, i zauważyliście niektóre z nich. Jeśli chcemy rozmawiać o zmianie systemu jako ustawienie piłkarzy w różnych momentach, to to jest zmiana systemu.

Legia Warszawa – Raków Częstochowa 0:1 (0:1)

Bramka: Jean Carlos Silva (41)

Żółte kartki: Bartosz Kapustka, Migouel Alfarela, Steve Kapuadi, Jurgen Celhaka - Gustav Berggren, Jean Carlos Silva, Dusan Kuciak, Jonatan Braut Brunes

Składy:

Legia: Kacper Tobiasz, Rafał Augustyniak, Artur Jędrzejczyk (81 – Tomas Pekhart), Sergio Barcia (46 – Steve Kapuadi), Paweł Wszołek, Bartosz Kapustka, Claude Goncalves (46 – Jurgen Celhaka), Luquinhas (73 – Ryoya Morishita), Ruben Vinagre, Jean-Pierre Nsame, Migouel Alfarela (62 – Marc Gual).

Raków: Kacper Trelowski, Stratos Svarnas, Matej Rodin, Milan Rundić (65 – Ariel Mosór), Fran Tudor, Gustav Berggren, Władysław Koczerhin, Jean Carlos Silva, Lazaros Lamprou (56 – Erick Otieno), Michael Ameyaw, Patryk Makuch (48 – Jonatan Braut Brunes).

Kolejne spotkanie ligowe legioniści rozegrają w piątek, 20 września o godz. 20:30. Rywalem stołecznego klubu będzie w Szczecinie miejscowa Pogoń.

/Marcin Kalicki/

Fot. Mateusz Kostrzewa/Legia.com

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda