mobile
REKLAMA

Mieszkańcy Śródmieścia odzyskują kolejne podwórka – rozszerzony program zmieniający zasady parkowania

2 listopada 2020 r. sześć kolejnych podwórek dołączy do śródmiejskiego programu ułatwiającego mieszkańcom parkowanie. Wnioski o wydanie darmowych identyfikatorów można składać już dziś. Nowe zasady pozwalają też na lepszą ochronę terenów zielonych przed zniszczeniami powodowanymi przez kierowców pozostawiających samochody poza wyznaczonymi strefami.

inf. prasowa
Mieszkańcy Śródmieścia odzyskują kolejne podwórka  – rozszerzony program zmieniający zasady parkowania

– Po niemal trzech miesiącach trwania pilotażu możemy z całą stanowczością powiedzieć, że nasz program okazał się strzałem w dziesiątkę. Otrzymaliśmy wiele pozytywnych sygnałów od mieszkańców. Wielu z nich zgłaszało propozycje następnych lokalizacji. Wychodzimy więc naprzeciw oczekiwaniom i rozpoczynamy drugi etap wdrażania nowych zasad parkowania. Kolejne podwórka planujemy objąć programem na początku 2021 r. Lokalizacje ponownie uzależnimy od wskazań mieszkańców – mówi burmistrz Śródmieścia Aleksander Ferens.

 

W ramach drugiego etapu realizacji programu nowe zasady parkowania zostaną wprowadzone na podwórkach:

  • L. Waryńskiego 9 – Nowowiejska 10, 10A, 12/18 – J. i J. Śniadeckich 1/15, 17A, 19, 21 – pl. Konstytucji 3;
  • Nowy Świat 7;
  • Hoża 40 – Wspólna 37/39;
  • Mazowiecka 4;
  • Zagórna 2/4, 7/8 – A. Idźkowskiego 4;
  • Szwoleżerów 5, 7A – 29 Listopada 10A, 12, 14, 16, 18.

 

Nowo dołączające do programu podwórka tak jak podwórka objęte pilotażem – nie zostaną zamknięte czy wygrodzone szlabanem. Przy wjazdach pojawią się natomiast znaki zakazu ruchu, które nie będą dotyczyć pojazdów ze specjalnymi identyfikatorami. Wnioski o wydanie przepustek można składać już dziś. Mogą je bezpłatnie otrzymać mieszkańcy budynków przylegających do podwórek, a także najemcy lokali użytkowych. Dostęp do podwórek zachowują ponadto służby ratunkowe i miejskie, podmioty świadczące usługi konserwacyjne oraz dostawcy towarów. Pozostawienie pojazdu bez identyfikatora może skutkować wystawieniem mandatu za niewłaściwe parkowanie.

 

Za wydawanie identyfikatorów odpowiedzialny jest śródmiejski Zakład Gospodarowania Nieruchomościami. Aby uzyskać identyfikator, wystarczy pobrać wniosek ze strony http://bit.ly/identyfikator_wniosek, wydrukować go i wypełnić. Skan lub zdjęcie podpisanego wniosku, wraz z kopią dowodu rejestracyjnego pojazdu, należy przesłać na adres kancelaria@zgn.waw.pl.

 

Choć ogólne zasady programu są takie same dla wszystkich podwórek, to szczegółowe rozwiązania stosowane w poszczególnych lokalizacjach mogą się nieznacznie różnić. – Warto pamiętać, że każde podwórko ma swoją specyfikę. Właśnie dlatego do sprawy każdego z nich podchodzimy indywidualnie i dopasowujemy ogólne zasady do lokalnej sytuacji – wyjaśnia zastępca burmistrza Śródmieścia Tomasz Bratek. Zasady korzystania z miejsc postojowych oraz wydawania identyfikatorów określone są w regulaminie dostępnym na stronie: www.zgn.waw.pl.

 

Podsumowanie I etapu

Pilotaż programu rozpoczął się 1 lipca 2020 r. Pozwolił na sprawdzenie, jak nowe zasady sprawdzają się na co dzień. Obejmował podwórka przy: ul. Freta 12-38, ul. K.I. Gałczyńskiego 3-5, ul. Hożej 29-31 oraz ul. Górnośląskiej 8. Uzasadnienie dla zmian przyniosła codzienność. Nagminnie zdarzało się, że kierowcy spoza Śródmieścia zajmowali miejsca postojowe okolicznym mieszkańcom, chcąc tym samym uniknąć opłat związanych z korzystaniem ze strefy płatnego parkowania. Nierzadko niszczona była wówczas zieleń, rozjeżdżane były trawniki, co dodatkowo irytowało mieszkańców i narażało zarządcę terenu na koszty związane z naprawą uszkodzeń. – Chcemy sprawić, że mieszkańcy i użytkownicy lokali nie będą musieli dłużej zostawiać samochodu gdzieś daleko, tylko tuż pod swoim budynkiem. Ta odległość ma znaczenie zwłaszcza dla osób starszych, mających trudności z poruszaniem się, czy też rodziców z dziećmi – podkreślał Daniel Łaga, przewodniczący Komisji Ładu Przestrzennego, Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Rady Dzielnicy Śródmieście, podczas inauguracji programu. Śródmieście wydało łącznie 152 identyfikatory uprawniające do parkowania na podwórkach objętych pilotażem – najwięcej, bo aż 57,  dla podwórka przy ul. Górnośląskiej 8.

 

 

 

Źródło: UD Śródmieście

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda