mobile
REKLAMA

Mniej niż 6 tysięcy kopciuchów do wymiany w stolicy.

31 grudnia 2022 r. mija czas na likwidację kopciucha na terenie Mazowsza. O tym, z iloma z nich musi jeszcze uporać się stolica, informowali dzisiaj przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego. Wspólnie z przedstawicielami m.st. Warszawy apelowali do mieszkańców, by jak najszybciej pozbyć się przestarzałych pieców.

informacja prasowa
Mniej niż 6 tysięcy kopciuchów do wymiany w stolicy.

Słynny licznik przy skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej pokazuje nie tylko poziom zadłużenia publicznego, ale również liczbę kopciuchów w Warszawie. Do tej pory figurowało tam 7500 przestarzałych pieców. Dzisiaj, podczas wydarzenia organizowanego przez Polski Alarm Smogowy, dane te po raz pierwszy od dłuższego czasu zostały zmniejszone do 5852. To aktualna liczba kopciuchów w stolicy, która z pewnością jeszcze się zmniejszy – obecnie w realizacji jest jeszcze 1615 umów lub wniosków dotyczących wymiany tego źródła ciepła na bardziej ekologiczne. Spośród 5852 pieców, 5479 to urządzenia znajdujące się w lokalach prywatnych.

Najwięcej pieców, które nie spełniają wymogów dla klas 3, 4 lub 5, znajduje się na terenie Wawra (1667), Białołęki (919) i Rembertowa (745). Najmniej – na Ochocie (12), w Śródmieściu (22) i na Żoliborzu (25).

– Jeśli odliczymy od liczby kopciuchów te, o których wymianę złożono wniosek, to wciąż pozostaje około czterech tysięcy kotłów do wymiany – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. – Dlatego apeluję do tych właścicieli domów, którzy jeszcze nie złożyli wniosku o dopłatę na wymianę kotła. Pozostało na to tylko 39 dni, a dostępne kwoty sięgają kilkunastu tysięcy złotych na dom. Warto z tej dotacji skorzystać, ponieważ po nowym roku może być ona niedostępna. „Kopciuchy" bardzo skutecznie zanieczyszczają powietrze na naszych osiedlach, o czym mogliśmy się przekonać w ostatnich dniach. Wymieńmy je więc w trosce o zdrowie nasze i naszych bliskich

– Przyłączam się do tego apelu. W każdej z dzielnic działają ekodoradcy, którzy nie tylko zachęcają do wymiany starego pieca, ale też pomagają w wypełnieniu wniosku o dotację. Na Białołęce i w Wawrze działają dodatkowo dwa stacjonarne punkty doradztwa energetycznego. Używanie kopciucha będzie zabronione już od stycznia przyszłego roku, a mieszkańcy którzy się do tego nie zastosują, mogą liczyć się z mandatem lub grzywną – mówiła Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy. – Na złożenie wniosku o dofinansowanie zostało tylko 39 dni, umowa może zostać podpisana w przyszłym roku. Ale najważniejsze jest to, by się do nas zgłosić.

Dotacje od miasta

Mieszkańcy jeszcze do 31 grudnia mogą składać wnioski o miejską dotację na wymianę kopciucha. W tym roku wysokość dotacji wynosi do 70 proc. dofinansowania. Na złożenie wniosku pozostało niecałe 40 dni. Dokumenty w wersji papierowej można składać w dowolnym urzędzie dzielnicy lub wysłać pocztą. Więcej informacji dotyczących programu można uzyskać na stronie: um.warszawa.pl/kopciuchy lub pod numerem infolinii: 22 325 96 06 (czynna od poniedziałku do piątku, od 8:00 do 16:00).

Od 2017 r. przy użyciu środków miejskich wymieniono 4806 kopciuchów: 3065 w zasobie prywatnym i 1741 w zasobie komunalnym. Na dotacje związane z wymianą kopciucha Warszawa wydała od tego momentu łącznie ponad 60 mln zł.

Wymiana źródła ogrzewania może zostać dofinansowana również w ramach zewnętrznych programów, w których bierze udział miasto: Stop Smog i Czyste Powietrze. Poza likwidacją kopciucha umożliwiają one także termomodernizację budynków.

fot. P. Dombrowski/ um Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda