mobile

Muzeum Warszawy – nowy program na nowy rok

Muzeum Warszawy i jego oddziały ruszają z nowym programem na pierwsze miesiące nowego roku. Już wkrótce w Muzeum Warszawskiej Pragi wiele wydarzeń związanych z 374. rocznicą nadania Pradze praw miejskich.

Informacja prasowa
Muzeum Warszawy – nowy program na nowy rok

Przywracanie pamięci o zapomnianych losach miasta, historie inspirujących kobiet i wyzwania współczesnej miejskości - to najważniejsze tematy w programie Muzeum Warszawy i jego oddziałów na pierwszą połowę 2022 roku.

Nowe wystawy czasowe

Wśród nadchodzących wystaw czasowych m.in. Gildia Olgi Micińskiej (otwarcie 3.03.2022 r.) w  Galerii Rynek 30 w siedzibie głównej Muzeum Warszawy. To instalacja rzeźbiarki, absolwentki warszawskiej ASP mieszkającej w Amsterdamie. Projekt polega na zwiększaniu udziału młodych kobiet, w dotąd męskich zawodach rzemieślniczych.

Inna z zaplanowanych wystaw to Grażyna Hase. Zawsze w modzie - w siedzibie głównej Muzeum Warszawy (28.04 – 11.09). Wystawa zaprezentuje dorobek związanej z Warszawą wybitnej projektantki mody, przedstawiając jej działalność jako modelki, projektantki, twórczyni marki i mentorki.

Celina Osiecka. Usługi fotograficzne – to propozycja Muzeum Warszawskiej Pragi, które na maj przygotowuje otwarcie wystawy na temat stołecznej historii rzemiosła fotograficznego od lat 60. XX wieku do współczesności, ukazaną przez pryzmat twórczości Celiny Osieckiej. Fotografka w 1968 roku otworzyła zakład fotograficzny przy ulicy Zwycięzców na Saskiej Kępie, który prowadzi do dziś.

Nisze Warszawy. Białoszewski nie osobny – to wystawa przygotowywana z kolei przez Muzeum Woli (30.06 – 17.11). Wszystkim ekspozycjom towarzyszyć będą publikacje i inne wydarzenia.

Wykłady, debaty i rozmowy

Laboratorium Miasta to nowo powołana pracownia badań nad współczesną Warszawą i współczesną miejskością. Kontynuuje i rozwija program debat, takich jak cieszące się dużym uznaniem NGOsy Warszawy. Kolejny cykl spotkań będzie dotyczył m.in. współczesnych wyzwań stojących przed miastami na świecie.

Centrum Interpretacji Zabytku kontynuuje działalność dotyczącą popularyzacji dziedzictwa kulturowego UNESCO i tematyki varsavianistycznej. Jest to na przykład popularna seria wykładów prof. Marty Leśniakowskiej o wystawach światowych, wirtualne podróże do Włoch i Francji z dr. Olafem Kwapisem oraz cykl poświęcony Polskim Pomnikom Historii.

Społeczna historia Woli to seria działań mających na celu wydobywanie lokalnych mikrohistorii. Gromadzone będą m.in. wywiady historii mówionej. Grupa dekonstrukcyjna to rozpoczęty w 2021 roku program włączający narzędzia performatywne do programu Muzeum Woli. Działania łączą artystów i naukowców z publicznością w taki sposób, by stworzyć przestrzeń swobodnej wymiany wiedzy i doświadczeń.

Muzeum Warszawskiej Pragi rozwijać będzie ofertę edukacyjną i kontynuować projekty, takie jak Prawobrzeżni czy Archiwum Historii Mówionej. W 2022 roku podkreślona zostanie wyjątkowość modlitewni żydowskiej. Jej pomieszczenia z unikatowym wystrojem malarskim, usytuowane na parterze oficyny w podwórzu na tyłach kamieniczek przy ulicy Targowej 50/52 są jednym z powodów, dla których Muzeum Warszawskiej Pragi zlokalizowano w tym miejscu.

W Muzeum Drukarstwa Warszawskiego odbywać się będą oprowadzania, lekcje muzealne oraz warsztaty dla dorosłych i rodzinne, na których będzie można stworzyć m.in. własny notes.

Muzeum Farmacji planuje wystawy czasowe ze zbiorów Muzeum Warszawy i sztuki współczesnej. Odbywać się będą warsztaty rodzinne, wykłady we współpracy z Centrum Bioetyki i Bioprawa UW i spacery przyrodoznawcze.

Szczególną uwagę warto zwrócić na cykl Warszawiacy przy pracy -  to warsztaty rodzinne o dawnych i obecnych zawodach, a także o związanych z nimi wyzwaniach i sukcesach. Będzie można spróbować sił w profesji pasamonika, drogistki, urbanistki czy konserwatora. Warsztaty odbywają się w soboty w Muzeum Warszawy i jego oddziałach do końca marca.

Jeszcze do obejrzenia

W pierwszych miesiącach roku wciąż będzie można zobaczyć głośną wystawę Niewidoczne. Historie warszawskich służących (Rynek Starego Miasta). W Muzeum Woli właśnie otworzyła się wyjątkowa wystawa Niech płyną! Inne rzeki Warszawy. Na osoby odwiedzające siedzibę główną na Rynku Starego Miasta i oddziały Muzeum Warszawy czekają oprowadzania kuratorskie i gościnne. Z oferty muzeum można również w sieci - biorąc udział w spotkaniach, wykładach i debatach, czy odkrywając skarby w internetowym katalogu zbiorów Kolekcje.

Urodziny Pragi

Świętuj z nami Urodziny Pragi! Z tej okazji od 8 lutego do 13 lutego wstęp do Muzeum Warszawskiej Pragi jest bezpłatny. To również doskonała okazja, żeby wybrać się na wystawę stałą i dowiedzieć się więcej o historii prawobrzeżnej Warszawy, a także zobaczyć rodzinny hit Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia. Wśród wydarzeń już od 10 lutego urodzinowe spacery, oprowadzanie po modlitewni przy Targowej czy wykład online pt. „Hocki-klocki, riki-tiki, czyli o zabawkach z PRL-u”. W niedzielę także propozycja warsztatów rodzinnych Praski miś.

Szczegóły wszystkich wydarzeń i planów na stronie www.muzeumwarszawy.pl

Fot. Muzeum Warszawy

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda