Muzeum Warszawy otwiera się dla publiczności i przedstawia plany na 2021 rok
Już 4 lutego Muzeum Warszawy otwiera się dla publiczności, a 4 marca swoje drzwi otworzą oddziały, m.in. Muzeum Woli i Muzeum Warszawskiej Pragi. Na wystawie w siedzibie głównej, którą przez pierwszy tydzień zwiedzisz za darmo, czekają kuratorzy i edukatorzy chętni do opowiadania warszawskich historii. Muzeum prezentuje także plan wystaw czasowych na 2021 rok. Aktualne te-maty, wyzwania przyszłości i przywracanie historii – to najważniejsze elementy programu Muzeum Warszawy i jego oddziałów.
Siedziba główna Muzeum Warszawy przy Rynku Starego Miasta otworzy się dla zwiedzających już 4 lutego. Od czwartku do niedzieli w wydłużonych godzinach, między godz. 11.00 a 20.00 na zwiedza-jących czekają skarby gabinetów tematycznych.
W pierwszym tygodniu otwarcia wstęp do muzeum będzie bezpłatny. Będzie można wziąć udział w oprowadzaniach przygotowanych przez kuratorów i edukatorów Muzeum, a na rodziny z dziećmi czekają kreatywne warsztaty i aktywności. Zwiedzanie odbywa się specjalnie przygotowaną trasą, która gwarantuje bezpieczeństwo, a szczegółowe zasady można poznać na stronie internetowej Muzeum.
Muzeum Warszawy ogłasza także program wystaw czasowych, które poruszają aktualne tematy, ko-mentują wyzwania związane z rozwojem miasta i tworzą przestrzeń do debaty nad jego przyszłością.
- Zależy nam nie tylko na zachowaniu pamiątek i dziedzictwa Warszawy, ale także na pobudzeniu refleksji nad kierunkiem, w którym zmierzają procesy urbanizacyjne i społeczne. W tym roku istotne są dla nas zagadnienia związane z miejskim ekosystemem – przyjrzymy się więc zwierzętom żyjącym w Warsza-wie i terenom zielonym. Pracujemy także nad przywracaniem widzialności i historii kobiet, a w Muzeum Warszawskiej Pragi staramy się odkryć tożsamość tej wyjątkowej dzielnicy. Mam nadzieję, że prezento-wane wystawy staną się przyczynkiem do otwartej i pogłębionej dyskusji – mówi dr Karolina Ziębińska--Lewandowska – Dyrektorka Muzeum Warszawy.
Źródło: Muzeum Warszawy