Na Mokotowie powstaje Geriatryczne Centrum Medyczne
W Centrum Alzheimera, przy al. Wilanowskiej 257, stołeczny ratusz utworzył Geriatryczne Centrum Medyczne, które przyjmie nie tylko seniorów, ale także innych pacjentów.
W 2011 roku zaczęło działać Centrum Alzheimera, dzięki któremu w Warszawie wzrosła dostępność usług medycznych dla osób starszych z chorobami otępiennymi. Teraz na terenie tej placówki powstaje Geriatryczne Centrum Medyczne.
- Utworzenie Geriatrycznego Centrum Medycznego to odpowiedź na potrzeby seniorów. Specjalnie uruchomiliśmy tę placówkę podstawowej opieki zdrowotnej przy Centrum Alzheimera tak, aby specjalizowała się w pomocy osobom starszym. Jest to pilotażowe połączenie działalności domu pomocy społecznej, jakim jest Centrum Alzheimera, z przychodnią zdrowia – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, która odwiedziła Centrum Alzheimera i mieszczące się w nim Geriatryczne Centrum Medyczne.
Przy Wilanowskiej wiele osób szukało pomocy medycznej zarówno w zakresie diagnostyki i leczenia. Te oczekiwania społeczne zainspirowały powstanie na terenie centrum placówki oferującej usługi medyczne. Geriatryczne Centrum Medyczne składa się z trzech, wdrażanych stopniowo, elementów:
1. Z placówki podstawowej opieki zdrowotnej z lekarzem rodzinnym (od 1 sierpnia br. przyjmującego już pacjentów Centrum Alzheimera, którzy do tej pory z przychodni musieli korzystać na mieście), z której będą mogli korzystać także mieszkańcy.
2. Z rehabilitacji, której uruchomienie planowane jest na wrzesień br. (po uzyskaniu kontraktu z NFZ).
3. Poradni specjalistycznej (z lekarzami geriatrami, neurologami, psychiatrami), której uruchomienie także uzależnione jest od ogłoszenia konkursu przez NFZ.
Pełne wdrożenie projektu zwiększy dostępność do opieki geriatrycznej osób starszych. Może być również bazą do realizacji wielu projektów z obszaru polityki senioralnej czy opieki długoterminowej.
W 2015 r. w szpitalu Wolskim w wyremontowanym pawilonie socjalnym uruchomiono 36-łóżkowy oddział geriatryczny. Utworzono go w odpowiedzi na olbrzymie zapotrzebowanie społeczne, bowiem w kilku dzielnicach Warszawy, np. Śródmieściu, Żoliborzu, Woli czy Ochocie, osoby starsze stanowią ponad 25% populacji. Niestety oddział został wyłączony z sieci szpitali utworzonej przez Ministerstwo Zdrowia.