Na Powiślu powstanie Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego
Centrum Nauki Kopernik chce wybudować na Powiślu Pracownię Przewrotu Kopernikańskiego. Ma to być interdyscyplinarne centrum badawczo-rozwojowe. „Placówka będzie ośrodkiem innowacyjności na Mazowszu i pierwszym w kraju ośrodkiem B+R do prowadzenia eksperymentalnych badań nad procesami uczenia się” – zapowiadają pracownicy CNK.
Od 2015 roku Centrum Nauki Kopernik może przeprowadzać badania naukowe, dzięki czemu w placówce można nie tylko poznać naukę, ale także ją współtworzyć. „Chcąc tworzyć nowoczesną, konkurencyjną gospodarkę, musimy tak zmienić sposób nauczania, aby edukacja przygotowywała młodych ludzi do życia w XXI wieku, kształtując odpowiednie umiejętności w sferze nauki i nowych technologii. Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego jest odpowiedzią na to zapotrzebowanie. Tworzone tu nowatorskie idee i produkty mają służyć uczeniu się praktycznemu, technicznemu i zawodowemu, a równocześnie wspierać kształtowanie postaw i kompetencji kluczowych dla funkcjonowania w XXI wieku; umiejętności krytycznego myślenia, twórczego rozwiązywania problemów i pracy zespołowej.” – informuje Centrum Nauki Kopernik.
Pracownia prowadzona będzie w formie konsorcjum badawczo-rozwojowego, które poza CNK tworzyć mają dwaj partnerzy biznesowi – NeticTech i Moje Bambino. Ma to być otwarte miejsce przeznaczone dla blisko dwustu pracowników, badaczy, stażystów, stypendystów, uczestników projektów, partnerów i członków konsorcjum.
Przetarg na wykonawcę ogłoszony zostanie jeszcze w tym roku. Prace budowlane zostały zaplanowane do 2020 roku. Dwanaście miesięcy później będzie można z Pracowni korzystać. Inwestycja, przewidziana na działce przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie – w sąsiedztwie Centrum Nauki Kopernik, ma kosztować ok. 50 mln zł.
Marcin Kalicki