mobile

Na ul. Chmielnej odkryto przedwojenne piwnice

W trakcie prac remontowych prowadzonych na ul. Chmielnej w okolicach kina Atlantic odkryto relikty piwnic przedwojennej zabudowy miasta. Jak przekazał Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków obiekty, które nie wchodzą w kolizję z pracami budowlanymi zostaną zabezpieczone i zasypane

IS
Na ul. Chmielnej odkryto przedwojenne piwnice

Na ul. Chmielnej prowadzone są obecnie prace remontowo i rewitalizacyjne w ramach projektu Nowa Chmielna. W trakcie prac jak poinformował MWKZ odkryto relikty piwnic przedwojennej zabudowy miasta.

Obecnie wszystkie znaleziska są dokumentowane. - Prace prowadzone są pod nadzorem Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Obiekty, które nie wchodzą w kolizję z pracami budowlanymi zostaną zabezpieczone i ponownie zasypane – wyjaśnia MWKZ.

Projekt Nowa Chmielna

Od listopada ub.r na Chmielnej prowadzone są prace, które jak zapewniają władze miasta mają na celu przywrócenie dawnej świetności ulicy. Jak ma wyglądać Chmielna po remoncie?

Projekt modernizacji zakłada m.in. wymianę nawierzchni ulicy – kostkę betonową zastąpią płyty granitowe, ale wykorzystana zostanie dotychczasowa podbudowa. Wyremontowane zostaną elementy małej architektury: murki, donice z zielenią, ławki (przy kinie Atlantic i skwerze Bukinistów) oraz słupki wygrodzeniowe. Łącznie Chmielna zyska 64 szt. różnego rodzaju elementów „umeblowania” – krzeseł miejskich, ławek i ław wielkoprzestrzennych. Na skwerku przy Kinie Atlantic powstanie mała fontanna.

Wprowadzona zostanie – niemal nieobecna dziś – zieleń. Wzdłuż ulicy pojawią się szpalery drzew uzupełnione krzewami. Posadzonych zostanie 95 drzew na Chmielnej i – dodatkowo – 38 na Brackiej. A także 9,5 tys. krzewów i 8,5 tys. bylin. Lokalizacja drzew została dobrana tak, aby nie przesłaniać istotnych elementów elewacji budynków oraz umożliwić funkcjonowanie ogródków gastronomicznych. Projektanci uwzględnili również zmiany klimatyczne w kontekście retencyjności zieleni miejskiej – drzewa i krzewy na Chmielnej absorbować będą wodę opadową.

Poprawa jakości zieleni obejmować będzie także tereny skwerów przylegających do ulicy.

Nasadzenia drzew na ul. Chmielnej wzbudzały silny opór ze strony przedstawicieli niektórych stowarzyszeń ochrony zabytków. Jak wskazywali historycznie na ul. Chmielnej nigdy nie było drzew. Ponadto wg nich szpalery drzew zasłonią widok na zabytkowe pierzeje.

Inwestycja ma również swoich zwolenników, m.in. Magdalena Gawin popiera ten pomysł wskazując, że zieleń współgra z zabytkami.

Dla pieszych i rowerzystów

Na Chmielnej wyremontowane zostanie oświetlenie – stare latarnie zastąpią nowe ledowe. Skorzystają również rowerzyści – wszystkie rozwiązania geometryczne na całym obszarze opracowania uwzględniać będą rozwiązania dla ruchu rowerowego. Uregulowana zostanie kwestia parkowania i wjazdu na Chmielnej, która wpływa na negatywny sposób postrzegania tej przestrzeni. Dotyczy to głównie ruchu samochodów dostawczych oraz samochodów aktualnie blokujących połączenie z pasażem Wiecha.

Chmielna to jednak nie tylko ulica i budynki – tworzą ją przede wszystkim ludzie, w tym lokalni przedsiębiorcy. Właśnie dlatego, by poznać ich opinie i oczekiwania, Miasto zorganizowało serię spotkań dotyczących modernizacji. W maju br. odbyło się 7 takich spotkań. Omawiany był zakres planowanych prac, zbierane były uwagi, wyjaśniano  również wszystkie wątpliwości.

Wszystkie zmiany wpisują się w projekt Nowego Centrum Warszawy, którego jednym z elementów jest pobliski i zmodernizowany w zeszłym roku tzw. Plac Pięciu Rogów.

fot. MWKZ

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda