Najlepszy reportaż roku wybrany!
Hiszpański autor reportażu „Potosí. Góra, która zjada ludzi” - Ander Izagirre - został laureatem Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za rok 2021. Do nagrody nominowane były dwa reportaże polskich autorów i trzy przetłumaczone z języków obcych.
ury pod przewodnictwem Katarzyny Surmiak-Domańskiej, w składzie: William Brand, Wojciech Jagielski, Taciana Niadbaj i Elżbieta Sawicka, w obecności sekretarzyni Marii Krawczyk, przyznało Nagrodę za najlepszy reportaż 2021 roku Anderowi Izagirremu za książkę „Potosí. Góra, która zjada ludzi” w tłumaczeniu Jerzego Wołk-Łaniewskiego, opublikowaną przez Wydawnictwo Filtry.
Porusza jego [Andera Izagirrego] dbałość o relacje z bohaterami: uważność, takt, empatia. Zamiast najprostszej metody kwerendy, jaką jest słuchanie i spisywanie świadectw, wybiera on uczestniczenie, towarzyszenie – napisała w laudacji przewodnicząca jury, Katarzyna Surmiak-Domańska. Polska wersja książki jest głęboko przejmująca, interesująca poznawczo, a zarazem przystępna w odbiorze. Oddaje koloryt lokalny oryginalnej narracji, łącząc go z pięknem i prostotą języka. To budujący przykład współpracy autora książki i autora przekładu, w wyniku której czytelnik otrzymuje dzieło literatury faktu najwyższej próby – powiedziała przewodnicząca jury, Katarzyna Surmiak-Domańska.
Uroczysty finał odbył się 28 maja w Teatrze Studio podczas trwających Targów Książki w Warszawie. Do Polski przyjechali dwaj autorzy z zagranicy - Peter Hessler ze Stanów Zjednoczonych oraz Ander Izagirre z Hiszpanii, a finalistka Barbara Demick połączyła się z publicznością wirtualnie. Do gości z zagranicy dołączyła też dwójka polskich finalistów - Małgorzata Gołota i Rafał Hetman z Warszawy - oraz tłumacze: Barbara Gadomska, Hanna Jankowska i Jerzy Wołk-Łaniewski.
fot. UMWarszawa
Specjalnie na uroczystość przybyła do Warszawy córka Alicji i Ryszarda Kapuścinskich, Rene Maisner. Gratulowała finalistom i ze wzruszeniem wspominała swoich rodziców, szczególnie matkę, Alicję Kapuścińską, która zmarła w marcu tego roku, a wcześniej przez lata była honorową patronką Nagrody. Galę prowadził Michał Nogaś, a wieczór uświetnił występ Pablopavo i Ludzików. Wydarzenie było transmitowane online – na profilu FB Nagrody oraz na VOD Warszawa.
Autor najlepszego reportażu odebrał nagrodę w wysokości 100 tys. złotych, a tłumacz książki „Potosí” – 20 tys. złotych. Pozostałe finalistki i finaliści otrzymali nagrody w wysokości 5 tys. złotych, dwie tłumaczki reportaży ‒ po 2 tys. złotych.
Do 13. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego zgłoszono rekordową liczbę książek – aż 143. Wśród nich 104 były napisane po polsku, a 39 zostało przetłumaczonych z języków obcych (angielskiego, hiszpańskiego, szwedzkiego, norweskiego, portugalskiego, włoskiego, niemieckiego, słowackiego i niderlandzkiego).
O nagrodzie
Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego, ustanowiona 14 stycznia 2010 r. przez Radę m.st. Warszawy, jest przyznawana najlepszym książkom reporterskim, które podejmują ważne problemy współczesności i pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. To również forma uhonorowania mieszkającego przez ponad 60 lat w stolicy Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego reportera, dziennikarza, publicysty i poety, najczęściej – obok Stanisława Lema i Olgi Tokarczuk – tłumaczonego polskiego autora.
Miasto Stołeczne Warszawa jest organizatorem i fundatorem Nagrody. Konkurs współorganizuje redakcja „Gazety Wyborczej”. Partnerem Nagrody jest Fundacja im. Ryszarda Kapuścińskiego Herodot oraz – w tym roku – Instytut Cervantesa w Warszawie. Patronat honorowy nad finałem 13. edycji objęła Ambasada Hiszpanii.