Największy w Europie zbiornik ciepłej wody powstanie na Białołęce. Prześcignie nawet Berlin
Wiosną 2024 roku planowane jest rozpoczęcie budowy akumulatora ciepła na obszarze Elektrociepłowni Żerań w Warszawie. To przedsięwzięcie będzie stanowić największą inwestycję tego rodzaju na terenie całej Unii Europejskiej. Zbiornik ma mieć pojemność ponad 60 tys. metrów sześciennych
Inwestycja PGNiG na Żeraniu
O projekcie planowanej inwestycji w Elektrociepłowni Żerań w Warszawie poinformował wewnętrzny periodyk Grupy Orlen o nazwie "Magazyn GO!". W artykule podkreślono, że obecnie trwają pierwsze etapy prac przygotowawczych związanych z projektem. Ich celem jest ustalenie kluczowych parametrów urządzenia oraz wybór wykonawcy, który będzie odpowiedzialny za realizację tego przedsięwzięcia.
- Wiosną przyszłego roku PGNiG Termika planuje rozpoczęcie budowy kolejnego akumulatora ciepła, tym razem na terenie Elektrociepłowni Żerań. Będzie to największy w Unii Europejskiej zbiornik magazynujący ciepłą wodę - zapowiedziano w publikacji wewnętrznego periodyku Grupy Orlen.
W publikacji wyjaśniono, że w planowanym akumulatorze ciepła, przyjmującym formę walca o wysokości 70 metrów i średnicy 36 metrów, będzie można zgromadzić imponującą ilość 61 tysięcy metrów sześciennych wody. Ta woda będzie miała zdolność do przechowywania ciepła o maksymalnej temperaturze wynoszącej 98 stopni Celsiusza.
- Wstępnie zakłada się, że akumulator pozwoli na zmagazynowanie blisko 10 GJ energii cieplnej, co przełoży się na możliwość wyprowadzenia do warszawskiej sieci ciepłowniczej ok. 230 MWt mocy cieplnej – podkreślono w publikacji.
Zgodnie z informacjami zawartymi w artykule, głównym celem planowanej inwestycji jest maksymalizacja produkcji ciepła poprzez zastosowanie technologii kogeneracji oraz utrzymanie efektywnej infrastruktury w Elektrociepłowni Żerań. Zaznaczono, że projekt będzie również miał istotny wpływ na redukcję negatywnego wpływu na środowisko naturalne, co w konsekwencji przyczyni się do poprawy jakości powietrza. Wspomniano jednocześnie, że realizacja projektu będzie miała „znaczący wpływ na zmniejszenie negatywnego oddziaływania na środowisko”, przyczyniając się do poprawy jakości powietrza.
Zbiornik miałby być największym w Polsce i w UE
Obecnie w Polsce największy zbiornik akumulatora ciepła o pojemności ponad 30 tysięcy metrów sześciennych wody znajduje się w Elektrociepłowni Siekierki, a drugi co do wielkości tego typu obiekt w kraju powstał w Poznaniu i pomieścić może 24 tysiące metrów sześciennych wody.
- Poziom zaawansowania żerańskiej inwestycji pozwala sądzić, że po niecałym roku PGNiG TERMIKA zostanie europejskim liderem pod względem wielkości posiadanego akumulatora, aby jak zwykle zapewniać bezpieczne i czyste ciepło dla Warszawy - podkreślono w artykule periodyku Grupy Orlen.
Planowany akumulator ciepła w Elektrociepłowni Żerań miałby przewyższyć swoimi parametrami zbiornik aktualnie budowany w Berlinie, który będzie miał pojemność 56 tysięcy metrów sześciennych. Natomiast dotychczasowy największy akumulator ciepła w Unii Europejskiej znajdujący się w Mannheim ma pojemność 60 tysięcy metrów sześciennych.
W lutym tego roku Grupa Orlen zaktualizowała swoją strategię na lata do 2030, uwzględniając cele priorytetowe koncernu po fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG. Według tego dokumentu, Grupa Orlen planuje inwestycje na poziomie około 320 miliardów złotych do końca dekady.
fot.Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, wikipedia.org