Nie wyrzucaj byle gdzie baterii. Dziś Dzień Recyklingu Baterii
Dziś przypada kolejna rocznica urodzin Luigi Galvaniego, wynalazcy baterii. W dniu urodzin wynalazcy obchodzimy Dzień Recyklingu Baterii, który ma na celu uświadomić konsumentów, aby odpowiednio segregowali i oddawali zużyte baterie w przeznaczonych do tego miejscach. - Jedna bateria guzikowa, stosowana w zegarkach ręcznych, może zanieczyścić nawet kilkaset litrów wody – podkreśla Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Warszawie
Rocznica urodzin wynalazcy baterii (09.09.1737 r.) została wybrana na Dzień Recyklingu Baterii, który obchodzimy od 2015 roku. Warto w tym dniu przypomnieć sobie, jak poddawać recyklingowi baterie.
- Znaczenie baterii i akumulatorów w codziennym życiu jest niepodważalne. Niemniej istotna jest również świadomość, iż materiały oraz związki chemiczne, które stosuje się do ich produkcji, mogą stanowić zagrożenie dla człowieka i środowiska naturalnego. Zużyte baterie i akumulatory są wyjątkowo niebezpiecznymi odpadami. Zawierają toksyczne pierwiastki, m.in. ołów, kadm, nikiel czy lit oraz żrące kwasy i alkalia. Z tego właśnie powodu nie powinno się ich wyrzucać wraz z odpadami komunalnymi – podkreśla Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Warszawie.
Jak zatem odpowiednio utylizować baterie?
Baterii nie powinniśmy wyrzucać wraz z odpadami komunalnymi. W wielu miejscach w Warszawie organizowane są specjalne punkty zbiórki. Miasto prowadzi Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych:
-
PSZOK przy ul. Płytowej 1 - Białołęka
-
PSZOK przy ul. Zawodzie 1 - Wilanów
-
PSZOK przy ul. Tatarskiej 2/4 - Wola,
-
PSZOK przy ul. Kampinoskiej 1 - Bielany
Godziny pracy PSZOK-ów:
-
od poniedziałku do piątku: 11:00-19:00,
-
w soboty: 9:00-17:00.
Korzystanie z punktów jest bezpłatne.
Zielone kontenery
Oprócz PSZOK-ów, do których można oddawać zużyte baterie na warszawskich ulicach stanęły zielone kontenery z napisem elektrośmieci. -Można wrzucać niewielkie urządzenia o wymiarach 20x50x40 cm, m.in. żelazka, miksery, lampki czy laptopy, a przez mniejsze otwory także zużyte baterie. Dokładne lokalizacje tych pojemników można znaleźć TUTAJ – informuje MPO.
fot. P. Dąbrowski MPO