mobile

Niemieckie MSZ wsparło Izbę Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

200 tys. euro przekazało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec na działalność Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy. Od października w stolicy działa przestrzeń, która upamiętnia ofiary tego zrywu z 1944 r. Umowę o przekazaniu wsparcia finansowego podpisały Ambasada Republiki Federalnej Niemiec oraz Muzeum Warszawy. Pieniądze zostaną przeznaczone na instalację artystyczną Krzysztofa Wodiczki, którą będzie można oglądać w Izbie Pamięci już jesienią przyszłego roku.

informacja prasowa
Niemieckie MSZ wsparło Izbę Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

Przeznaczona dla Muzeum Warszawy kwota pozwoli częściowo sfinansować instalację artystyczną, którą będzie można podziwiać w Izbie Pamięci pod koniec przyszłego roku. Autorem prac będzie Krzysztof Wodiczko – polski artysta wizualny i teoretyk sztuki mieszkający w Stanach Zjednoczonych.

– Podtrzymywanie pamięci o ofiarach Powstania Warszawskiego, które wybuchło, stawiając opór okupacji niemieckiej, jest sprawą ważną zarówno dla rządu federalnego, jak i dla mnie osobiście. Dzięki nowej Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy upamiętnienie ofiar ma imponujący wymiar. Cieszę się, że mogę dziś podpisać umowę o finansowym wsparciu przez Niemcy instalacji artystycznej w Izbie Pamięci, które minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock obiecała pani Wandzie Traczyk-Stawskiej w październiku podczas swojej wizyty w Warszawie – mówi Thomas Bagger, ambasador Republiki Federalnej Niemiec.

– Dziękuję za finansowe wsparcie przekazane przez niemiecką Ambasadę. Dzięki tym funduszom działająca już ponad 2 miesiące Izba Pamięci wzbogaci się o nową instalację. Do jej oglądania będziemy mogli zaprosić mieszkańców pod koniec przyszłego roku. Tymczasem zachęcam wszystkich do tego, by odwiedzić to miejsce-symbol, ważne dla historii stolicy, już teraz – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Jednocześnie po raz kolejny chciałbym podziękować inicjatorce powstania Izby Pamięci, pani Wandzie Traczyk-Stawskiej. Bez Pani determinacji ta inwestycja nie mogłaby się udać – dodaje.

– Bardzo bym chciała i życzę tego całemu światu, by nigdy więcej nie było wojny. Wojna jest najgorszym złem, jakie spotyka ludzkość. A każdy człowiek ma prawo żyć w pokoju i dobrobycie. Takie przesłanie niesie ze sobą też Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy – mówi Wanda Traczyk-Stawska, przewodnicząca Społecznego Komitetu do spraw Cmentarza Powstańców Warszawy.

– Dzięki donacji ze strony niemieckiego MSZ w Izbie Pamięci powstanie instalacja artysty, teoretyka, pedagoga o międzynarodowej sławie – Krzysztofa Wodiczki. Jego widowiskowe dzieła audiowizualne prezentowane były na całym świecie. W swojej twórczości odnosi się do zagadnień związanych z traumą historyczną i polityką oraz indywidualną i zbiorową pamięcią. Praca, która zostanie zaprezentowana w naszym oddziale na Woli, będzie kolejną, która odnosi się do debat antywojennych artysty – mówi Anna Duńczyk-Szulc, wicedyrektorka Muzeum Warszawy. 

Instalację Krzysztofa Wodiczki będzie można oglądać już jesienią przyszłego roku w Sali Świadectw w Izbie Pamięci.

Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

Izba Pamięci powstała dzięki działaniom Wandy Traczyk-Stawskiej i Społecznego Komitetu do spraw Cmentarza Powstańców Warszawy. To przestrzeń wystawiennicza i edukacyjna, która ma przywracać pamięć o zamordowanych i poległych w czasie Powstania Warszawskiego. 

Miejsce to składa się z dwóch pawilonów i Muru Pamięci, na którym znajduje się 93 240 mosiężnych tabliczek z nazwiskami 62 tysięcy zidentyfikowanych osób.  Na pozostałych, pustych, sukcesywnie dopisywane będą nazwiska poległych. Każdy może wesprzeć proces identyfikacji ofiar i uzupełniania brakujących nazwisk na Murze Pamięci. Dane poległych można zgłaszać na adres: murpamieci@muzeumwarszawy.pl.

fot. E. Lach/um warszawa 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda