Niespodziewana zmiana w stołecznym ratuszu. Jeden z wiceprezydentów stracił stanowisko
Prezydent Warszawy - Rafał Trzaskowski - 11 września br. zdymisjonował ze stanowiska jednego ze swoich zastępców - Tomasza Bratka. Jego miejsce zajął Tomasz Mencina, który rozpocznie pracę nad zarządzaniem i koordynacją pięcioma komórkami organizacyjnymi Urzędu m.st. Warszawy. Skąd taka decyzja i dlaczego teraz? Jak skomentowali ją warszawscy radni?
Rafał Trzaskowski zdymisjonował ze stanowiska wiceprezydenta Tomasza Bratka, który obejmował je od 2021 r. Przez trzy lata swojej kadencji zajmował się głównie sprawami związanymi z gospodarką nieruchomości i reprywatyzacją. Jego miejsce zajął Tomasz Mencina, bliski znajomy prezydenta, jeszcze z czasów szkolnych, który w maju tego roku dołączył do zarządu miasta jako dyrektor-koordynator. Do jego obowiązków należały m.in. nadzór nad miejskim biurem zarządzania ruchem drogowym i transportem publicznym, a także nad sprawami infrastruktury i rozwoju. Czym będzie zajmował się jako wiceprezydent?
Jak informuje stołeczny ratusz, jako wiceprezydent, Tomasz Mencina, będzie koordynował pracę następujących jednostek:
-
Biura Infrastruktury
-
Biura Ładu Korporacyjnego
-
Biura Zarządzania Ruchem Drogowym
-
Biura Mienia Miasta i Skarbu Państwa
-
Biura Geodezji i Katastru.
Decyzja o zmianie na stanowisku wiceprezydenta Warszawy zapadła dosyć nagle. Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie Monikę Beuth, rzeczniczkę prasową Urzędu m.st. Warszawy. Odpowiedziała, że jest to kolejny etap formowania składu Zarządu Miasta przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Co ten temat sądzą warszawscy radni? Czy polityka prezydenta Bratka była według nich satysfakcjonująca?
-Nie wydaje się to być zmiana znacząca, jakościowa. Pan prezydent Bratek nie dał się jakoś specjalnie poznać w kwestii swoich osiągnięć. Pan prezydent Trzaskowski może sobie swobodnie dobierać współpracowników. Wiadomo, że Pan prezydent Mencina jest osobą bliską panu prezydentowi Trzaskowskiemu. Bratek nią nie był, był raczej bliżej władz samej partii. Ten wybór wydaje się być sprawą wewnętrznych układów w Koalicji Obywatelskiej - skomentował w rozmowie z nami Dariusz Figura, przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości.
- Z lewicowego punktu widzenia, polityka wiceprezydenta Bratka, w kontekście dysponowania zasobem lokali komunalnych i nieruchomościami, nie była dobra. Miasto wciąż wyprzedawało swój zasób. TBS-y nie rozwijały się tak, jak trzeba. W centrum wciąż mamy mnóstwo pustych lokali. Można mieć poczucie, że miasto woli, żeby lokal stał pusty niż, żeby mogła w nim działać np. organizacja pozarządowa. Te kwestie podlegały przez długi czas pod nadzór prezydenta Bratka, jeszcze jak był wiceburmistrzem Śródmieścia. Mam nadzieję, że zmiana wiceprezydenta będzie zmianą na lepsze, bo polityka lokalowa, związana z nieruchomościami, budowaniem, powiększaniem zasobu lokali w Warszawie, jest w kontekście kryzysu mieszkaniowego absolutnie kluczowym tematem. Do tej pory było to prowadzone w sposób niesatysfakcjonujacy i dla nas, i dla mieszkańców - informuje nas Agata Diduszko-Zyglewska, radna z klubu Lewica – Miasto jest Nasze – Razem
Jako wiceprezydent, Tomasz Bratek, zajmował się m.in. kwestiami związanymi z komunikacją miejską. Czy pewne niedopatrzenia w tej sprawie mogły zaważyć na decyzji Rafała Trzaskowskiego?
- Kwestie personalne zależą tylko i wyłącznie od decyzji prezydenta. Uważam, że problem, który mógł mieć wpływ na ten wybór, dotyczy przedłużania się niektórych inwestycji, które nadzorował prezydent Bratek np. tramwaj do Wilanowa. Mam nadzieję, że Tomasz Mencina przezwycięży te trudności i ten zastój, który teraz możemy zaobserwować na budowie - skomentował Paweł Lech, radny z Koalicji Obywatelskiej.
Oprócz Tomasza Menciny, zastępcami Rafała Trzaskowkiego są jeszcze: Renata Kaznowska, Aldona Machnowska-Góra oraz Adriana Porowska.
fot.Maja Jaubin