Obchody Powstania Warszawskiego
W najbliższy weekend 4-5 sierpnia będzie można wziąć udział w wydarzeniach upamiętniających Powstanie Warszawskie. Między innymi odbędzie się Masa Powstańcza oraz Marsz Pamięci.
Obchody Powstania Warszawskiego nie zakończą się 1 sierpnia. W weekend 4-5 sierpnia będzie można wziać udział w wydarzeniach, takich jak:
Twoja klisza z powstania. Historie nieistniejącego miasta
4 sierpnia 2018 (sobota), godz. 15:00
Śródmieście Północne
Tegoroczna, dwunasta edycja gry zatytułowana „Historie nieistniejącego miasta” odbędzie się w Śródmieściu Północnym. Po zakątkach przedwojennej Warszawy graczy poprowadzi życiorys jednej z powstańczych sanitariuszek. Wspomnienia kobiety, która Powstanie Warszawskie spędziła w Śródmieściu, przeniosą uczestników w nieistniejące zakątki stolicy.
Zdjęcia są oceniane i nagradzane w ramach 4 kategorii: detal (I, II i III miejsce), obiekt w ruchu (I, II i III miejsce), portret (I, II i III miejsce) i reportaż (I, II i III miejsce). Dodatkowo przyznawana jest też nagroda internautów (I miejsce).
Finał konkursu fotograficznego odbędzie się na przełomie września i października.
Aby wziąć udział w grze „Twoja klisza z Powstania”, należy zgłosić swój udział wypełniając formularz dostępny pod linkiem: www.1944.pl/rejestracja
Ajas maszyna
Spektakl w reżyserii Natalii Korczakowskiej na motywach tekstów: „Ajas” Sofoklesa i „Mówcy Ajasa” Michała Bajera.
W starożytnych Atenach Ajasa otaczano czcią religijną i uznawano za jednego z narodowych bohaterów greckich. Podstawą do pracy nad spektaklem są dwa teksty opowiadające jego historię; „Ajas” najstarsza zachowana tragedia Sofoklesa i „Mówca Ajasa” Michała Bajera. Obie interpretacje mitu mówią o kompromitacji bohatera, która służy polityce. Teksty dotyczą konsekwencji przyznania zbroi po zmarłym Achillesie Odyseuszowi w wyniku sfałszowanych wyborów. Sam Odyseusz pośrednio przyznaje, że sąd wodzów greckich nie był sprawiedliwy, ponieważ zbroja należała się Ajasowi jako najdzielniejszemu żyjącemu wojownikowi. Na decyzję sędziów wpływ miała Atena, która chciała w ten sposób ukarać Ajasa, za brak okazywania właściwej czci greckim bogom.
Obsada: Ewa Błaszczyk, Dariusz Maj, Halina Rasiakówna, Paweł Smagała, Mateusz Smoliński, Krzysztof Zarzecki
Marsz pamięci
5 sierpnia (niedziela), godz. 19.00. Początek przy Skwerze Pamięci, u zbiegu ulicy Leszno i alei Solidarności.
Muzeum Powstania Warszawskiego chce przywrócić pamięć o mieszkańcach Warszawy, którzy zginęli lub zaginęli bez wieści oraz w symboliczny sposób przywrócić tożsamość, którą chcieli im odebrać niemieccy okupanci.
Finał marszu odbędzie się w alei głównej parku Powstańców Warszawy, który mieści się tuż obok Cmentarza Wolskiego i Cmentarza Powstańców Warszawy. Wystawa w postaci białych brył z wypisanymi nazwiskami poległych, jest wieczorami podświetlana, dzięki czemu zagwarantuje czytelność oraz symbolizując znicz, będzie oczywistym sposobem złożenia hołdu ofiarom.
Masa powstańcza 2018
Kazimierz Leski „Bradl”, nieuchwytny dla wroga oficer polskiego wywiadu, jeden z uczestników Powstania Warszawskiego został patronem tegorocznej Masy Powstańczej organizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. 4 sierpnia warszawscy rowerzyści przemierzą stolicę, podążając szlakiem batalionów „Miłosz” i „Ruczaj”.
Każdy, kto chciałby wziąć udział w Masie Powstańczej 2018 powinien, zgodnie z regulaminem, zarejestrować swój udział:
Poprzez stronę REJESTRACJA
Osobiście w dniu imprezy, tj. 4 sierpnia 2018, sobota, od godz. 14.30 w punkcie rejestracyjnym, start godz. 17.00.
Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego