mobile
REKLAMA

Osiem godzin rozmów o zabezpieczeniach przeciwpowodziowych

Osiem godzin trwały piątkowe rozmowy ze stroną społeczną poświęcone planom budowy zabezpieczenia przeciwpowodziowego po praskiej stronie Wisły. Przedstawiciele miasta spotkali się z delegacją organizacji społecznych, pozarządowych, z mieszkańcami i ekspertami. W poniedziałek kolejna runda rozmów. 

Redakcja
Osiem godzin rozmów o zabezpieczeniach przeciwpowodziowych

- To było wartościowe i potrzebne spotkanie. Wysłuchaliśmy wszystkich argumentów i podzieliliśmy się informacjami. Udało nam się znaleźć sposób na uniknięcie wycinki kilkudziesięciu drzew po wschodniej stronie Wybrzeża Helskiego.– mówił po rozmowach prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Podkreślił, że inwestycja, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego prawej stronie miasta, będzie ingerowała tylko w niewielką część zieleni wzdłuż Wisły.

W tej chwili Wybrzeże Helskie nie jest zabezpieczone przed falą powodziową. W związku ze zmianami klimatycznymi zwiększa się ryzyko zjawisk ekstremalnych, zarówno susz jak i nagłych powodzi. Te zagroziłyby bezpieczeństwu nie tylko bezcennych zwierząt w warszawskim zoo, ale także dziesiątkom tysięcy mieszkańców obu Prag, a nawet Białołęki.  - W przypadku wystąpienia wyjątkowo dużej fali powodziowej, woda przeleje się przez istniejący wał, właśnie na Wybrzeżu Helskim – podkreślał obecny na spotkaniu profesor Artur Magnuszewski, hydrolog.

Po wysłuchaniu wszystkich argumentów, przedstawiciele miasta zaproponowali daleko idące modyfikacje w projekcie: zmieniony zostanie układ chodników oraz ścieżki rowerowej po wschodniej stronie Wybrzeża Helskiego, nie powstaną dodatkowe miejsca parkingowe. Poczynione zostaną także zmiany w układzie infrastruktury podziemnej. Wszystko po to, by w rejonie inwestycji uratować jak najwięcej drzew (podczas spotkania policzono, że da się oszczędzić około 60 drzew po wschodniej stronie Wybrzeża Helskiego). Aby zrekompensować wyciętą roślinność, posadzone zostaną setki nowych drzew i tysiące krzewów. Zakres planowanych nasadzeń kompensacyjnych ma być znacznie większy niż w pierwotnym projekcie.

Strona społeczna poprosiła o czas na zapoznanie się z propozycjami modyfikacji oraz dodatkową dokumentacją. Kolejna runda rozmów planowana jest na poniedziałek 10 lutego. 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda