mobile
REKLAMA

Oszustwa finansowe na 200 mln złotych – 17 osób zatrzymanych

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Łodzi zatrzymali 17 osób, przeszukali firmy i miejsca zamieszkania osób w Łódzkiem i na Mazowszu. Kwota środków pieniężnych będących przedmiotem przestępstwa wynosi ponad 200 mln zł. Sześciu podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych na okres 3 miesięcy

Informacja prasowa
Oszustwa finansowe na 200 mln złotych – 17 osób zatrzymanych

Powiązania osobowe i kapitałowe

W dniach 18 oraz 21 kwietnia 2023 roku funkcjonariusze Delegatury CBA w Łodzi zatrzymali 17 osób. Zatrzymane osoby to członkowie zarządu spółek działających w branży obrotu nieruchomościami na terenie woj. dolnośląskiego, mazowieckiego i łódzkiego. Jak ustalili funkcjonariusze CBA przestępczy proceder prowadzony w latach 2012 – 2021 polegał na wyprowadzaniu majątku ze spółek kapitałowych, a także wprowadzaniem do obrotu nieruchomości i środków, pochodzących z przestępstw przy wykorzystaniu grupy spółek powiązanych ze sobą kapitałowo i osobowo, w tym spółek zagranicznych. Kwota środków pieniężnych będących przedmiotem przestępstwa działającej grupy spółek to ponad 200 mln zł. W proceder był zaangażowany notariusz, który współpracował z grupą przestępczą.

Zarzuty uszczupleń podatkowych i wyłudzenia dotacji oraz tymczasowy areszt dla sześciu podejrzanych

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Łodzi. Usłyszeli zarzuty uszczupleń z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych na ponad 8 mln zł oraz wyłudzenia dotacji z PARP w kwocie około 73 mln zł,  a także poświadczania nieprawdy w dokumentach.

Decyzją sądu sześciu podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono około pół miliona złotych w gotówce oraz pojazdy.

Śledztwo ma charakter wielowątkowy, planowane są dalsze czynności w sprawie i kolejne zatrzymania.

fot.CBA

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda