Pałac Zamoyskich coraz piękniejszy
Dzięki miejskim dotacjom zakończył się pierwszy etap remontu elewacji ogrodowej pałacu Zamoyskich przy ul. Foksal. Podczas prac konserwatorzy dokonali ciekawego odkrycia.
Postęp prac idzie stopniowo z uwagi na rozmiary obiektu, jak i wysokie koszty. Sukcesywnie kolejne części zabytku odzyskują urodę i dobrą kondycję. Remontowany budynek jest jednym z najpiękniejszych przykładów reprezentacyjnej architektury rezydencyjnej z 2. połowy XIX wieku. Został wzniesiony w latach 1875–1877 według projektu Leandra Marconiego dla Konstantego Zamoyskiego.
Po wyremontowaniu w 2019 r. elewacji frontowej korpusu głównego pałacu prace przeniosły się na elewację ogrodową. Konserwatorzy oczyścili i uzupełnili ceglany mur oraz wykonali prace restauratorskie przy sztukateriach oraz elementach architektonicznych z cementu romańskiego, naśladującego kamień.
Po usunięciu wtórnych przemalowań i nieestetycznych uzupełnień, konserwatorzy odkryli dekoracje o wysokiej klasie artystycznej. Na szczególną uwagę zasługuje pełnoplastyczna głowa kozła - elementu nawiązującego do herbu rodziny Zamoyskich. W płycinach nad i pod kozłem najprawdopodobniej znajdowały się kiedyś inskrypcje. Ze względu na brak przekazów, specjaliści nie podjęli się prób ich odtwarzania.
Ważną zmianą wpływająca na odbiór zabytku było usunięcie współczesnej markizy i innych urządzeń technicznych. Zostały one zamontowane przez poprzedniego najemcę i przez lata szpeciły ten piękny budynek.
Miejska dotacja na tegoroczne prace wyniosła 80 tys. zł, co stanowi ponad 67% kosztów remontu.
Stowarzyszenie Architektów Rzeczpospolitej Polskiej, będące właścicielem pałacu, zapowiada kontynuację remontu elewacji ogrodowej w przyszłym roku.
fot.um Warszawa