mobile
REKLAMA

Pałacyk Konopackiego i Teatr Baj odzyskują dawną świetność

Na Pradze-Północ trwają remonty konserwatorskie ważnych dla tej dzielnicy zabytków. Pałacyk Konopackiego i Teatr Baj po modernizacji będą służyły kulturze.

inf. prasowa
Pałacyk Konopackiego i Teatr Baj odzyskują dawną świetność

Intensywne prace w pałacyku Konopackiego 

Pałacyk Konopackiego przy ul. Strzeleckiej 11/13 to budynek z lat 60. XIX wieku. Jego remont prowadzony jest według zaleceń konserwatora zabytków. Budynek jest już otynkowany, zostały odtworzone dekoracyjne gzymsy od strony ulic Strzeleckiej i Środkowej. Od strony dziedzińca prace te są wykonane w 70 proc. Zamontowano stolarkę okienną wraz z obróbkami blacharskimi. 

Dzięki analizie porównawczej wiadomo, jaki kolor budynek miał w przeszłości. Barwa farby została zaakceptowana przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Pod koniec kwietnia wykonawca rozpocznie przygotowania do malowania elewacji budynku.

We wnętrzach pałacyku wykonywane są roboty instalacyjne: sanitarne, hydrauliczne i elektryczne. Rozpoczęto prace tynkarskie w piwnicach, na parterze i pierwszym piętrze. Trwa montaż instalacji zewnętrznej kanalizacji sanitarnej i deszczowej. W przyszłym tygodniu planowane jest zakładanie wentylacji mechanicznej.

Została wzmocniona konstrukcja więźby dachowej. Rozpoczęto układanie warstw podposadzkowych wraz z posadzką betonową. 

Zakres prac remontowych w pałacyku był bardzo rozległy. W pierwszym etapie wykonano roboty zabezpieczające bryłę budynku, który został spięty stalowymi ściągami. Wszystkie fundamenty zostały podbite, a stropy wzmocnione, wymieniono też zmurszałe cegły. Cała stolarka została rozebrana - wszystkie powierzchnie kilkukrotnie spryskano środkiem grzybobójczym.

Rozebrano klatki schodowe i drewniane podłogi; parapety, progi, ościeżnice okienne i drzwiowe zostały zdemontowane, a ściany osuszone.  

 

Dom kultury w pałacyku 

Pałacyk Konopackiego jest remontowany pod kątem przyszłego użytkownika. Mimo że nie został rozbudowany, zyskał dodatkową powierzchnię. Stało się tak dzięki przystosowaniu poddasza oraz wydrążeniu pod dziedzińcem podziemnej sali widowiskowej.

Po zakończeniu remontu w pałacyku będzie działał dom kultury, który planuje prowadzić m.in. klub seniora, sale wystawowe i taneczne, pracownię kulinarną, mody i szycia. Nowy użytkownik będzie miał do dyspozycji także ogród, otaczający pałacyk i taras, który powstanie nad salą widowiskową. Stworzą one domowi kultury wiele możliwości urozmaicenia oferty proponowanej mieszkańcom Pragi.

Planowany termin zakończenia modernizacji pałacyku Konopackiego to IV kwartał 2020 r. Koszt remontu wynosi 21,6 mln zł. 

 

Rewitalizacja i modernizacja budynku Teatru Baj 

Teatr Baj przy ul. Jagiellońskiej 28 mieści się w wybudowanym na początku XX wieku Gmachu Wychowawczym Warszawskiej Gminy Starozakonnych.

Remont budynku jest na ukończeniu. Trwają prace malarskie na terenie przedszkola oraz w części pomieszczeń teatru. Montowane są podwieszane sufity. Coraz bardziej widoczny jest postęp prac przy technologii sceny, sala widowni nabiera docelowego kształtu. W pomieszczeniach technicznych takich jak wentylatornie, hydrofornia i węzeł cieplny, zamontowane już zostały urządzenia i rozpoczyna się ich rozruch.

W łazienkach - w których częściowo jest już biały montaż - i na klatkach schodowych ułożone zostały glazury i gresy. W szybach windowych i w głównym hallu teatru zamontowano już dźwigi osobowe; ten w hallu na specjalnej konstrukcji stalowej. 

Fasada budynku jest przygotowywana do położenia drugiej warstwy farby, trwają prace przy porządkowaniu terenu, układane są krawężniki. 

 

Najstarszy teatr dla dzieci 

Po remoncie na Jagiellońską 28 powróci Teatr Baj. Powstał w 1928 r. na warszawskim Żoliborzu i jest najstarszym teatrem lalek dla dzieci w Polsce. Baj sięga po polską i światową literaturę dla dzieci, stosuje różne formy i techniki lalkowe, łącząc w repertuarze klasykę i sztukę współczesną.  

Pod tym samym adresem, tak jak poprzednio, będzie działało przedszkole.

Termin zakończenia inwestycji to przełom lipca i sierpnia tego roku. Udostępnienie obiektu docelowym użytkownikom i rozpoczęcie działalności przedszkola planowane jest we wrześniu 2020 r. Koszt remontu przy ul. Jagiellońskiej 28 to 31,5 mln zł. 

 

 

Źródło: UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda