Pięć książek, które opowiadają polską historię – Warszawska Nagroda Historyczna
Jesień jest idealną porą na czytanie książek pod ciepłym kocykiem i z kubkiem herbaty w ręku. Może fani historii znajdą wśród poniżej wymienionych pozycji lekturę na tą ciemną i zimną porę roku. Za miesiąc poznamy laureata Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. W tegorocznej edycji blisko 100 książek rywalizowało o wyróżnienie, z których jury wyłoniło pięć finałowych tytułów. Po raz pierwszy nagrody finansowe trafią nie tylko do zwycięzcy, ale także do pozostałych nominowanych
Jak informuje nas Urząd Miasta Warszawy, Nagroda Historyczna Warszawy nagradza autorów książek przybliżających historię Polski od momentu odzyskania niepodległości aż po współczesność. Najlepsza publikacja historyczna 2023 roku otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł oraz wyjątkową statuetkę autorstwa Jacka Kowalskiego – „Temperówkę Kazimierza Moczarskiego”. Pozostałym nominowanym przypadnie po 10 tys. zł. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 1 grudnia br.
Najlepsze publikacje historyczne 2023 roku
Jury pod przewodnictwem prof. Andrzeja Friszke nominowało pięć książek, które przedstawiają nowe spojrzenia na kluczowe wydarzenia i osobistości z najnowszej historii Polski. Publikacje dotyczą okresu II wojny światowej, czasów PRL oraz mechanizmów pamięci i władzy, odkrywając przy tym nieznane wcześniej fakty. Nominowani autorzy reprezentują różne pokolenia historyków i reporterów, ukazując bogactwo podejść do tematyki historycznej.
Oto nominowane książki:
- Kalina Błażejowska, „Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych” (Wydawnictwo Czarne),
- Ryszard Jamka, „Panów piłą. Trzy legendy o Jakubie Szeli” (Wydawnictwo Marginesy),
- Cezary Łazarewicz, „Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa” (Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik”),
- Grzegorz Motyka, „Akcja »Wisła« ‘47. Komunistyczna czystka etniczna” (Wydawnictwo Literackie),
- Marcin Zaremba, „Wielkie rozczarowanie. Geneza rewolucji Solidarności” (Znak Horyzont).
O Nagrodzie Historycznej Warszawy
Nagroda Historyczna m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego ustanowiona w 2018 roku jest kontynuacją nagrody przyznawanej od 2009 roku za najlepsze książki historyczne poświęcone dziejom Polski XX wieku. To jedno z najważniejszych wyróżnień historycznych w Polsce, którego laureatami byli m.in. Timothy Snyder, Alexandra Richie, Karol Modzelewski, Grzegorz Piątek i Anna Wylegała. W ubiegłym roku nagrodę otrzymał Sławomir Łotysz za książkę „Pińskie błota. Natura, wiedza i polityka na polskim Polesiu do 1945 roku”.
Nagroda honoruje pamięć Kazimierza Moczarskiego, autora słynnej książki „Rozmowy z katem” – poruszającego zapisu rozmów z Jürgenem Stroopem, likwidatorem warszawskiego getta, z którym Moczarski przebywał w jednej celi więziennej na warszawskim Mokotowie.
Organizatorem i fundatorem konkursu jest m.st. Warszawa, we współpracy z Domem Spotkań z Historią i Fundacją im. Kazimierza i Zofii Moczarskich. Partnerem konkursu jest Biblioteka Narodowa, a patronat medialny sprawuje „Gazeta Wyborcza”.
Więcej o nominowanych książkach można przeczytać na stronie Domu Spotkań z Historią.
Fot.: UM