Pierwsze szczepienia przeciwko COVID-19 w marszałkowskich szpitalach
Pierwsi lekarze i pielęgniarki z placówek medycznych prowadzonych przez samorząd Mazowsza zostali już zaszczepieni przeciwko koronawirusowi. Wkrótce szczepić będą się kolejni chętni. Do tej pory zaszczepiono ponad 2000 osób.
Kto się szczepi w pierwszej kolejności?
Osoby z tzw. grupy zero, czyli najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem. Są to pracownicy: szpitali, sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujących prywatną praktykę leczniczą), stacji sanitarno-epidemiologicznych, domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej, farmaceuci, pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych. Szczepienia przeciwko COVID-19 to bardzo złożona operacja logistyczna – podkreśla marszałek Adam Struzik. – Po otrzymaniu pierwszych transportów szczepionki w naszych szpitalach, rozpoczęliśmy szczepienie osób z tak zwanej grupy zero, czyli personelu medycznego. Mam nadzieję, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy uda się zaszczepić 70-80 proc. populacji, aby uzyskać tymczasową odporność. Staramy się, aby proces szczepień przebiegał sprawnie – podkreśla marszałek województwa mazowieckiego.
To dopiero początek akcji szczepień, bo chętnych w szpitalach jest znacznie więcej – zaznacza członek zarządu województwa Elżbieta Lanc. – Personel pracujący w naszych placówkach jest już szczepiony. Lekarze, pielęgniarki, jak i personel medyczny otrzymali już pierwszą dawkę. Warto podkreślić, że chęć zaszczepienia zadeklarowało około 80 proc. pracowników. To jest dobry przykład dla tych mieszkańców Mazowsza, którzy mają wątpliwości – podkreśla Elżbieta Lanc.
Szczepienia w Warszawie
Do tej pory Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie dostał 810 dawek, szczepiąc 465 osób. Z kolei Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie Sp. z o.o. posiada 255 dawek, szczepiąc już 159 pracowników placówki. Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie w pierwszej turze otrzymał 75 dawek, a aktualnie dysponuje już 1425 dawkami, z czego 383 podano personelowi medycznemu. Szpital wydłużył pracę punktu szczepień oraz zwiększył obsadę w tych punktach. Mazowieckie Centrum Rehabilitacji STOCER SP. z o.o. otrzymało 420 dawek, z czego zaszczepiono już 300 osób.
Stan akcji szczepień w mazowieckich szpitalach na 5.01.2021 r.
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego