mobile
REKLAMA

Pierwszy dzień Powstania na Mokotowie

Na Mokotowie podobnie jak w pozostałych częściach miasta akcja zbrojna rozpoczęła się w godzinę "W". Pierwsze strzały rozległy się o 17:00, kiedy na ulicach był jeszcze duży ruch, bowiem wielu mieszkańców wracało w tym czasie do domów po kolejnym dniu pracy. A jak było później?

Marcin Kalicki / fot.Wikipedia
Pierwszy dzień Powstania na Mokotowie

W Rejonie 1 jako pierwsi zaatakowali szwoleżerowie pod dowództwem por. rez. Aleksandra Tyszkiewicza ps. "Góral". Jego niespełna stuosobowy oddział zajął teren stadionu stołecznej Legii oraz budynek przy ul. Myśliwieckiej 3, w którym niegdyś mieścił się Państwowy Urząd Wychowania Fizycznego. Szwadron por. "Górala" został zatrzymany na wysokości kanału Piaseczyńskiego, którego już nieudało się zdobyć powstańcom. Również pozostałe oddziały 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego odnosiły sukcesy, m.in. na kilka godzin zdobywając Stację Pomp, z której zostali wyparci dopiero przed północą, kiedy to Niemcy otrzymali większe wsparcie w tej okolicy.

Rejon 2 to obszar od ul. Belwederskiej do brzegu Wisły, na północy od ul. Bartyckiej, a południową granicę stanowiły ulice Polska i Wolicka. Niespełna dwustu pięćdziesięciu powstańców bez powodzenia próbowało zdobyć m.in. zakłady przemysłowe Bruhn-Werke czy znajdujący się przy ul. Stępińskiej budynek Grosstransportraum. Rejon 3 to jeden z najmniejszych w obwodzie. Miał za zadanie zajęcie Flakkaserne oraz wsparcie oddziałów atakujących tereny Pola Mokotowskiego. Powstańcy z tej części Mokotowa zostali powstrzymani.

Główne siły atakujące Pole Mokotowskie i jego okolice skupione były w Rejonie 4 dowodzonym przez kpt. art. Zygmunta Peitlera ps. Zyg". Częściowo podstawowe zadanie oddziałów udało się spełnić. Zajęli oni m. in.: ogromny gmach główny Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Po kilku godzinach musieli jednak opuścić budynek ze względu na znikomą ilość amunicji, jaka została Polakom. Bardzo ważny z punktu widzenia warszawiaków były również Rejon 5 oraz największy - Rejon 6 zlokalizowany pomiędzy ul. Madalińskiego a Wyścigami Konnymi. Powstańcy skupieni w tych miejscach podejmowali pierwszego dnia powstania próby zdobycia: bloków Wedla, Abschnitswache Süd przy ul. Wilczej czy też Szkoły Rękodzielniczej przy ul. Kazimierzowskiej. Ciężkie boje toczyły się również przy ulicach Madalińskiego i Narbutta.

Choć pierwszy dzień powstania nie przyniósł w pełni spodziewanych efektów to wszyscy biorący w nim udział nie poddawali się i walczyli dalej. Mokotów skapitulował dopiero 27 września.

Marcin Kalicki / fot. Jeden z powstańców schwytanych w okolicach Dworkowej

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda