Plac Teatralny może czekać zupełna metamorfoza
Zabetonowane, szare parkingi mogłaby zastąpić zieleń, fontanna i oczka wodne. Mieszkańcy wraz z ekspertami z biura MAU Mycielski Architecture & Urbanism wypracowali nową koncepcję zagospodarowania przestrzeni między gmachem Teatru Wielkiego-Opery Narodowej a Pałacem Jabłonowskich
W ramach trwającej od lat dyskusji dotyczącej przeobrażenia Placu Teatralnego, władze miasta przeprowadziły warsztaty z udziałem mieszkańców i ekspertów, mające na celu wypracowanie projektu zmian. W ich wyniku powstała zupełnie nowa koncepcja funkcjonalno-przestrzenna dla tego obszaru. Uczestnicy w trakcie nich wskazywali do jakich zmian ich zdaniem powinno dojść na Placu Teatralnym.
Jak poinformował Ratusz - Rysowali na mapach, dokładali funkcje, których brakuje na placu. Tak powstało kilka wstępnych koncepcji. Osobny stół miały dzieci, które przygotowały odważne pomysły na tę przestrzeń z założeniem wodnym i placami zabaw.
Finalnie zostały zaprojektowane trzy koncepcje, zawierające postulaty mieszkańców, spośród których wyłoniono końcową, która będzie służyła do opracowania docelowej wersji zagospodarowania placu.
Planuje się dwa zieleńce i dużą, okrągłą fontannę
Projekt zakłada powstanie dwóch wysep zieleni, fontanny na środku, czy też rozgałęziających się z niej oczek wodnych. Ponadto postulowano wybudowanie podziemnego parkingu oraz zlikwidowanie przejazdu w osi wschód-zachód.
- Teraz zieleń stanowi nieco ponad trzy procent powierzchni placu. Po zmianie na placu Teatralnym zieleń i powierzchnie przepuszczalne dla wody stanowiłyby od 30 do 50 procent. Proponujemy dwa zieleńce o organicznych kształtach po wschodniej i zachodniej części placu przy Teatrze Wielkim. Podobne były przed II wojną światową - opisywał jeden z pracowników pracowni MAU, Maciej Mycielski.
Mimo wszystko jednak, od pomysłu do realizacji jeszcze daleka droga.
fot.UMW