mobile
REKLAMA

Plan treningowy do domu — jak ułożyć?

Coraz więcej osób, zamiast na siłowni, woli ćwiczyć w domu. Takie rozwiązanie ma zarówno zalety, jak i wady. A największą z nich jest bez wątpienia to, że w domu nie mamy profesjonalnego sprzętu i nie możemy liczyć na wsparcie trenera. Na szczęście dobry plan treningowy dopasowany do indywidualnych potrzeb, także pozwoli osiągnąć nam świetne efekty. Jak ułożyć taki plan? 

Artykuł sponsorowany
Plan treningowy do domu — jak ułożyć?

Plan treningowy do domu — dlaczego jest potrzebny? 

Dlaczego właściwie plan treningowy jest niezbędny, jeśli chcemy ćwiczyć w domu? Przede wszystkim dlatego, że dzięki niemu znacznie szybciej zobaczymy rezultaty, a przy tym, zyskamy też pewność, że działania, które wykonujemy są dla nas bezpieczne. W domu nie mamy żadnych profesjonalnych akcesoriów i maszyn, dlatego też takie treningi opierają się głównie na wykorzystaniu masy naszego ciała. Dobór ćwiczeń nie może być więc przypadkowy, ponieważ każde z nich ma konkretną funkcję. Plan treningowy pozwoli więc dokładnie rozplanować częstotliwość wykonywania poszczególnych ćwiczeń tak, by równomiernie pracować nad każdą częścią ciała. 

 

Jak stworzyć plan treningowy? 

Stworzenie planu treningowego wymaga odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia. Dlatego też, jeśli nie mamy takich kompetencji, to lepiej powierzmy to zadanie specjalistom, którzy pozwolą ułożyć plan treningowy dokładnie tak, by zapewniał efektywność w pożądanych obszarach. Profesjonalny plan treningowy zawiera składowe tj; ilości serii, powtórzeń, tempo, metody progresjii obciążeń oraz przerwy między seriami. Ponadto poziom trudności ćwiczeń dostosowany jest do naszej aktualnej sprawności fizycznej. Żeby lepiej zobrazować sytuacje przytoczę popularny przypadek naucznia przysiadu ze sztangą. Jeżeli osoba ma trudności z poprawnym wykonaniem przysiadu np nie potrafi ustawić głowy w neutralnej pozycji, garbi się, kolana schodzą się do środka, należy ćwiczeniami prostszymi poprzez metodę stopniowania trudnosci doprowadzic do lepszej kontroli ruchu w danym ćwiczeniu. Nierzadko ćwiczącym brakuje zakresu ruchu w stawach należy wtedy wykorzystać odpowiednie ćwiczenia "uzdrawiające" przez co poprawimy słabe ogniwa. 

Aby otrzymać dobrze dopasowany do naszych potrzeb plan, nie musimy wcale od razu umawiać się na konsultację indywidualną. Możemy postawić też na gotowy plan treningowy. Obecnie w internecie znajdziemy ich naprawdę wiele. Pamiętajmy jednak, aby był on jak najbardziej dokładny. Przede wszystkim wybierajmy jedynie te, które oferowane są przez specjalistów. Świetnie sprawdzi się na przykład plan treningowy w domu od Warsaw Trainer. Jest bardzo szczegółowy, a co najważniejsze, dostępny w kilku różnych wariantach. Dzięki temu każdy może wybrać dokładnie taki zestaw ćwiczeń, jaki będzie najlepiej odpowiadał indywidualnym oczekiwaniom. A to akurat zdarza się bardzo rzadko przy gotowych i darmowych planach, dlatego warto skorzystać z tej okazji. Ćwiczenia w domu też mogą być skuteczne!

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda