Porady Prawne z IS: Ubezpieczenia szkolne
Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego rodzice uczniów ponoszą szereg wydatków związanych z edukacją swoich pociech, w tym opłacają składki na grupowe ubezpieczenia NNW polecane przez szkołę, często błędnie sądząc iż jest ono ubezpieczeniem obowiązkowym.
Zazwyczaj rodzice nawet nie zdają sobie sprawy do jakiej sumy ubezpieczenia w razie zajścia nieszczęśliwego wypadku ich dziecko jest ubezpieczone czy też jakie dokładnie warunki muszą zostać spełnione, aby otrzymać odszkodowanie. Tego typu kwestie uregulowane są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, które powinny zostać doręczone ubezpieczającym dziecko rodzicom przy zawieraniu umowy ubezpieczenia oraz dokładnie przez nich przeczytane przed podjęciem decyzji co do rodzaju i wysokości ubezpieczenia.
Rodzice zwykle akceptują wybór przez szkołę towarzystwa ubezpieczeń, zupełnie ignorując najważniejszą kwestię tj. rzeczywiste warunki ochrony ubezpieczeniowej świadczonej przez ubezpieczyciela oraz zapominając że w razie wypadku na terenie szkoły, szkoła i tak nie jest zwolniona z odpowiedzialności.
Rodzice zastanawiając się nad wyborem właściwej ochrony ubezpieczeniowej powinni przede wszystkim wziąć pod uwagę zainteresowania dziecka i związane z tym ewentualne ryzyko zajścia wypadku. Z całą pewnością bardziej narażone na wypadki są dzieci uczestniczące w sportowych zajęciach szkolnych typu karate, czy piłka nożna od lekcji muzyki albo plastyki.
Tym samym warto zastanowić się czy ubezpieczenie oferowane przez szkołę takie potrzeby dziecka spełnia i czy w ogóle w razie zajścia wypadku jest realna szansa na otrzymanie odszkodowania. Ostatecznie decydując się zatem na zawarcie umowy ubezpieczenia NNW warto dokładnie zapoznać się z OWU towarzystw ubezpieczeniowych i przeanalizować jaki rodzaj ubezpieczenia dla dziecka jest najbardziej uzasadniony i czy w ogóle warto je zawierać. Ubezpieczenie „tzw. szkolne” nie jest bowiem ubezpieczeniem obowiązkowym.
Agnieszka Grzywka
GM Kancelaria Adwokacka