Powstaje Mapa Warszawskich Rzemieślników
„Warszawscy Rzemieślnicy” to projekt mający na celu wspieranie działalności rzemieślników w stolicy, promowanie ich usług, a poprzez to – wspieranie ginących zawodów. Tworząc mapę – zarówno w wersji papierowej, jak i multimedialnej – promuje punkty usługowe i ułatwia dotarcie do nich osobom zainteresowanym. Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze.
Mapa Warszawskich Rzemieślników powstaje od ponad dwóch lat. Do tej pory udało się odwiedzić punkty usługowe na terenie Żoliborza, Pragi Północ i Pragi Południe. Zebrano informacje o rodzaju działalności, godzinach otwarcia, a także historii poszczególnych rzemieślników. Wszystkie te informacje posłużyły do stworzenia mapek w kilku postaciach. Plakaty rozlokowane zostały w zakładach rzemieślniczych. Mapki w formie kieszonkowej znaleźć można było w kawiarniach, lokalach usługowych i sklepach. Jednocześnie powstała także mapa w wersji internetowej, dostępna dla wszystkich zainteresowanych pod adresem www.rzemieslnicy.miastojestnasze.org. Obecnie zbierane są środki na rozszerzenie Mapy Warszawskich Rzemieślników o kolejne dzielnice. Na liście jest Mokotów, Wola i Śródmieście. Chcąc wesprzeć projekt można przekazać fundusze za pośrednictwem portalu Polak Potrafi (www.polakpotrafi.pl). Zebrane pieniądze posłużą do sfinansowania wydruku kilkuset plakatów oraz kilkunastu tysięcy mapek kieszonkowych.
Kogo zatem znajdziemy na Mapie Warszawskich Rzemieślników? Są tutaj cukiernicy i piekarze, wytwórcy ceramiki, drukarze i introligatorzy. Swoje miejsce na mapie znaleźli także fotografowie, grawerzy, floryści, parasolnicy, rymarze. Dowiemy się także gdzie szukać jubilerów i złotników, zegarmistrzów i optyków. Na mapie już teraz znajdziemy kilku kaletników oraz kuśnierzy. Bardzo dużo zaznaczono zakładów krawieckich. Niewiele mniej mamy punktów z usługami szewskimi. Mapa wskazuje także lokalizację rzemieślników zajmujących się pracą w metalu – ślusarzy, kowali, metaloplastyków, twórców noży. Inną kategorią na mapie są punkty napraw AGD czy elektroniki. Znajdziemy tu także informacje o osobach naprawiających i serwisujących rowery, reperujących maszyny do szycia, wymieniających szkiełka w zegarkach oraz naprawiających okulary. Są tu wreszcie stolarze, ramiarze, tapicerzy i zakłady zajmujące się profesjonalną renowacją mebli. Zaskoczeni, że w Warszawie mamy taki ogromny wybór rzemieślników? A to naprawdę nie wszystko! To dopiero początek projektu, bo do zrealizowania całej mapy brakuje jeszcze kilku dzielnic.
Celem projektu „Warszawscy Rzemieślnicy” jest nie tylko poinformowanie mieszkańców stolicy o tym, gdzie można załatać buty, gdzie skrócić spodnie, gdzie naprawić zegarek, a gdzie kupić futrzaną czapę. Najważniejszym aspektem powstającej mapy jest zwrócenie uwagi na obecność tego typu zakładów w mieście, promowanie ich działalności, a przede wszystkim wpisanie ich obecności w tożsamość miasta.