mobile
REKLAMA

Powstanie Warszawskie

Decyzja o wywołaniu akcji zbrojnej w stolicy była spowodowana wieloma względami głównie politycznymi, ale również ideologicznymi czy też wojskowymi. Powstanie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku i trwało do 2 października tegoż roku. Choć do dnia dzisiejszego wielu historyków krytykuje decyzję polskiego kierownictwa to są i tacy, którzy bronią tezy o słuszności jego wybuchu.

Marcin Kalicki
Powstanie Warszawskie

Do najważniejszych wydarzeń w sierpniu podczas Powstania Warszawskiego należały: zdobycie gmachu Towarzystwa Ubezpieczeń "Prudential" (1 sierpnia), na którego dachu wywieszono widoczną z daleka polską flagę; zdobycie Elektrowni Warszawskiej, Poczty Głównej i Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych (2 sierpnia); opanowanie przez oddziały powstańcze Arsenału, Dworca Pocztowego i Pałacu Mostowskich (3 sierpnia); rzeź Woli (5 sierpnia); w kinie "Palladium" odbył się pokaz kroniki filmowej "Warszawa walczy" (13 sierpnia); pierwszą audycję z walczącej Warszawy nadało Polskie Radio (17 sierpnia); zajęcie Zamku Królewskiego przez Niemców (18 sierpnia) czy też zdobycie przez powstańców budynku Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej (20 sierpnia).  

Wiele ważnych wydarzeń związanych z Powstaniem Warszawskim miało miejsce we wrześniu. Warto pamiętać, że: siły powstańcze skapitulowały na Starym Mieście, a w walkach poległo niespełna siedem tysięcy żołnierzy Armii Krajowej (2 września), tego samego dnia wyemitowany został przez Pocztę Polową AK pierwszy znaczek powstańczy; po bombardowaniu dzień wcześniej, powstańcy wycofali się z elektrowni na Powiślu (5 września); Niemcy zniszczyli cztery warszawskie mosty: Średnicowy, Kierbedzia, Poniatowskiego oraz Gdański (13 września); skapitulowały oddziały powstańcze na Mokotowie (27 września); skapitulowały oddziały powstańcze na Żoliborzu (30 września). Powstanie zakończyło się podpisaniem w nocy z 2 na 3 października "Układu o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie".    

63 dni walk powstańców przyniosło ogromne straty w ludziach. Według szacunkowych danych życie w walkach o miasto stołeczne straciło blisko 16 tysięcy żołnierzy i ok. 150-180 tysięcy cywilów.

Marcin Kalicki  

fot.Lokajski-Poczta Główna

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda