Praga-Południe obniża czynsze swoim najemcom - informuje Przewodnicząca Klubu Radnych PO
Kiedy 14 grudnia 2017 roku Rada Warszawy uchwaliła kolejny, wieloletni Program Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem m.st. Warszawy na lata 2018-2022, pojawiły się min. nowe możliwości obniżania stawek czynszu w mieszkaniach komunalnych.
Program przekazał te kompetencje, poszczególnym Radom Dzielnic oraz ich Zarządom. Wykorzystując je , 2 marca 2018 roku, radni Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej, na Sesji Rady Dzielnicy Praga-Południe, zaproponują uchwałę, której przyjęcie, w praktyce, oznaczać będzie 10% obniżkę czynszu dla wszystkich najemców lokali mieszkalnych należących do dzielnicy.
O wysokości czynszu decyduje lokalizacja mieszkania, w jednej z trzech stref: miejskiej, centralnej lub peryferyjnej. Przyjmując stawkę w strefie miejskiej za bazową, w strefie centralnej będzie ona wyższa o 10% a w strefie peryferyjnej niższa o 10% od tej miejskiej. Dotychczas na Pradze-Południe mieliśmy do czynienia z wszystkimi trzema strefami. Najdroższa, centralna, obejmowała Saską Kępę i Gocław. Najtańsza, peryferyjna, znajdowała się min. na Koziej Górce oraz Dudziarskiej. Strefą miejską objęty był cały Grochów. Po przeanalizowaniu stanu technicznego zasobu mieszkaniowego dzielnicy oraz, przede wszystkim, problemu doposażenia budynków w instalacje c.o. i c.c.w. jak również dostępu do środków komunikacji oraz placówek oświatowych, kulturalnych, medycznych, usługowo-handlowych itp. Radni Platformy postanowili wykorzystać możliwości zawarte w Programie Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem i podjąć działania mające na celu obniżenie stawek czynszu w mieszkaniach położonych na terenie dzielnicy. Jeżeli inicjatywa radnych PO uzyska akceptację Rady, to w dzielnicy będziemy mieli tylko dwie strefy: miejską i peryferyjną. Miejska obejmie Saską Kępę i Gocław, co niejako automatycznie spowoduje obniżenie stawki czynszu na tym obszarze o 10%. Pozostały obszar dzielnicy przydzielony zostanie do strefy peryferyjnej, co także spowoduje obniżenie stawki czynszu o 10%, przytłaczającej większości najemcom lokali komunalnych. Przyjęcie przez Radę Dzielnicy propozycji radnych Platformy Obywatelskiej, z pewnością spotka się z pozytywnym odzewem wśród lokatorów mieszkań komunalnych. Choć, jak każda tego typu operacja, wdrożenie projektu będzie skutkowało zmniejszeniem o ok. 10% kwoty pieniędzy uzyskiwanych z czynszu za mieszkania komunalne.
Bożena Manarczyk
Przewodnicząca Klubu Radnych PO
Rady Dzielnicy Praga-Południe