Prawo w Aucie
Nie wszyscy kierowcy znają dokładnie przepisy Prawa o ruchu drogowym. Nie każdy też zdaje sobie sprawę z tego, jakie prawa przysługują mu w różnych sytuacjach, które zdarzyć się mogą na drodze – czy to podczas kontroli policyjnej czy kolizji z innym użytkownikiem ruchu. Dla takich osób – choć nie tylko – powstał blog internetowy Prawo w Aucie, którego autorką jest adwokat Katarzyna Gorgol.
Adwokat Katarzyna Gorgol na łamach swojej strony internetowej (www.prawowaucie.pl) omawia takie tematy jak na przykład – będący bardzo na czasie – problem pozostawiania w samochodzie dzieci lub zwierząt podczas upałów. Wyjaśnia w jaki sposób możemy skutecznie zareagować, mając na względzie jednocześnie dobro poszkodowanego, jak i właściciela auta, a także swoje własne. Rozwiewa wątpliwości odnośnie odpowiedzialności karnej i cywilnej, wynikającej z faktu wybicia szyby, w celu uwolnienia uwięzionego w aucie człowieka lub zwierzęcia. A niestety jest to dylemat, który rok w rok, podczas pojawiających się upałów, przewija się przez dyskusje w mediach. Znajdziemy tu także porady dotyczące naszych praw w sytuacji spornej, a więc na przykład wtedy, gdy nie zgadzamy się z mandatem karnym. Autorka wyjaśnia, w jakich sytuacjach może dojść do jego uchylenia oraz w jaki sposób doprowadzić do wyjaśnienia sytuacji. Zgłębia tajniki współistnienia na drogach pojazdów, rowerzystów, rolkarzy, pieszych. Warto zapoznać się z informacjami, dzięki którym będziemy wiedzieli jak zachować się w stosunku do innych użytkowników drogi, jak i którędy się poruszać. Na stronie Prawo w Aucie znajdują swoje miejsce także wszelkie nowinki ze świata prawa komunikacyjnego, a więc nowelizacje ustaw czy zmiany przepisów. Ostatnią ciekawostką, o której warto wspomnieć, jest projekt wprowadzenia opłat bezgotówkowych za mandaty, uiszczanych na miejscu. Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, będziemy mogli zapłacić grzywnę za pomocą karty płatniczej. Funkcjonariusze wyposażeni zostaną w terminale do płatności bezgotówkowych, umożliwiające także obsługę paypass oraz płatności telefonem komórkowym.
Autorka, specjalizująca się w prawie karnym i prawie drogowym, opowiada: „Inspiracje do wpisów czerpię z prowadzonych spraw, rozmów z ludźmi i wprowadzanych czy proponowanych zmian w prawie dotyczącym ruchu drogowego”. Swoją nietypową, wydawałoby się mało kobiecą pasję tłumaczy wpływem otoczenia w dzieciństwie – dorastaniem w gronie braci i kuzynów. Swoją uwagę na zagadnienia prawa drogowego skierowała już na etapie aplikacji: „Jakieś 2-3 lata temu nawiązałam współpracę ze Stowarzyszeniem Kierowca.pl, w ramach której mieliśmy działać na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i uracjonalnienia przepisów drogowych”. Prawo w Aucie jest kontynuacją tego pomysłu.