Radni zadecydowali o losie pawilonu nad Wisłą
Na wczorajszej sesji Rady Warszawy radni podjęli decyzję dotyczącą dalszych losów pawilonu Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą. Przestrzeń będzie służyła tańcowi i innym sztukom performatywnym.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które do tej pory mieściło się w pawilonie nad Wisłą od 25 października będzie działało już w nowym budynku w centrum Warszawy. W związku z tym powstało pytanie, co z dotychczasową siedzibą? Temat ten został poddany pod obrady Rady Warszawy. Na wczorajszej sesji miejscy radni zadecydowali o dalszych losach pawilonu nad Wisłą.
Zgodnie z przyjętą uchwałą Pawilon nad Wisłą ma funkcjonować, jako oddział muzeum. Przestrzeń ma służyć tańcowi oraz sztukom performatywnym.
Budynek przejdzie modernizację. Na ten cel radni jeszcze na poprzedniej sesji przeznaczyli 8 mln zł.
Obecne Muzeum pod koniec października przeniesie się do okazałego budynku w centrum Warszawy. O czym pisaliśmy: https://informator-stolicy.pl/artykul/muzeum-sztuki-nowoczesnej-w-warszawie-znamy-date-otwarcia
Ostatnia wystawa
Dziś zaś o godz. 18.00 odbędzie się wernisaż ostatniej już wystawy prezentowanej w Pawilonie nad Wisłą - „Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko”. Ekspozycję będzie można oglądać do końca czerwca br.
Jak przekazał stołeczny ratusz ekspozycja „Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko” powstała w oparciu o prace pochodzące z kolekcji Eduarda Dymszyca i jest kontynuacją projektu prezentowanego w 2022 roku w Muzeum Narodowym we Lwowie imienia Andrzeja Szeptyckiego. Wystawienie tych dzieł w Polsce jest możliwe również dzięki współpracy z Fundacją Rodziny Prymaczenko, która roztacza opiekę nad dziedzictwem artystki.
Artystka w swojej twórczości ukazywała relację między człowiekiem a naturą, czerpiąc z ludowych tradycji Polesia pełnych symboli i metafor. Malowała ludzi, zwierzęta i rośliny w ich codziennym otoczeniu. Jednym z tematów jej malarstwa były zarówno mitologiczne, jak i inspirowane pogańskimi wierzeniami wizerunki fantastycznych stworzeń i ptaków.
fot. UMW