Radni Żoliborza mają uwagi do projektu planu ogólnego
Żoliborscy radni podczas ostatniej sesji Rady Dzielnicy przyjęli stanowisko dotyczące wprowadzenia do projektu planu ogólnego propozycji dotyczących kierunków rozwoju dzielnicy. O niektóre z nich – jak rezygnacja z projektu Trasy Mostu Krasińskiego - mieszkańcy Żoliborza apelują od lat. Zbieranie formalnych wniosków do planu ogólnego potrwa do 30 września
- Rada dzielnicy przyjęła propozycje zmian do projektu planu ogólnego określające kierunki rozwoju dla Żoliborza. Można znaleźć tam zapisy na rzecz zieleni czy usług do których się przyzwyczailiśmy, a także dotyczące rozwoju infrastrukturalnego poszczególnych części dzielnicy. Zaproponowane zmiany to w dużej mierze odpowiedź na oczekiwania mieszkańców, którzy dążą do zachowania jej unikalnego charakteru i dobrego miejsca do życia – mówi Wiktor Jasionowski, przewodniczący Rady Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.
W swoim stanowisku radni opowiedzieli się dodatkowo za rezygnacją z planowanego przedłużenia ulicy Z. Krasińskiego do Alei Prymasa Tysiąclecia (czyli do trasy S8) i utworzeniem w tym miejscu nowego terenu zielonego. Chcą również zmiany kategorii ulic Powązkowskiej, Popiełuszki oraz Krasińskiego z głównej na zbiorczą, co wiązałoby się m.in. z modyfikacją maksymalnej dopuszczalnej prędkości czy szerokości pasów ruchu.
Propozycja radnych dotyczy także tramwajowej linii nr 15, która powinna zostać przedłużona w kierunku Bielan. Obecnie kończy się na pętli Marymont-Potok u zbiegu ulic Mickiewicza i Potockiej. Jeden z punktów stanowiska dotyczy też konieczności przebicia ul. Ostrowieckiej do ul. Szamockiej i zachowania pieszego ciągu komunikacyjnego z dopuszczeniem ruchu rowerowego w ciągu komunikacyjnym łączącym ul. Powązkowską z Laskiem na Kole.
Ogródki działkowe mają zostać
W stanowisku radni chcą zabezpieczenia interesów działkowców, którzy obawiają się przekształcenia przeznaczenia ich ogródków działkowych na inne niż zieleń działkowa. Wnioskują o objęcie żoliborskich Rodzinnych Ogrodów Działkowych (ROD Park Dolny i ROD Kępa Potocka) strefą planistyczną zieleni i rekreacji o profilu podstawowym zieleni urządzonej i profilu dodatkowym – teren ogórków działkowych. Na tym obszarze miałaby obowiązywać równocześnie strefa planistyczna SI (Strefa Infrastrukturalna) o profilu podstawowym – teren komunikacji, co ma umożliwić skomunikowanie terenu działek z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji zgodnie z obecnie obowiązującym planem miejscowym.
W przegłosowanym dokumencie radni opowiedzieli się również za przyjęciem zapisów planistycznych umożliwiających renaturyzację koryta dawnej rzeki Drny na obszarze Parku Fosa i Stoków Cytadeli Warszawskiej.
Plan miejscowy dla Placu Wilsona
Z uwagi na przestarzały – uchwalony w 2002 roku plan miejscowy dla Placu Wilsona, radni proponują objęcie go nowym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który będzie uwzględniał jego aktualne funkcje oraz plany dotyczące przebudowy i zwiększenia powierzchni zielonych.
Zieleń, usługi i rekreacja na terenie MZA przy ul. Włościańskiej
Zmiany przeznaczenia terenu na strefę zieleni i rekreacji z usługami zaproponowali radni dla terenu Miejskich Zakładów Autobusowych przy ul. Włościańskiej i otoczenia Hali Marymonckiej. Zgodnie z propozycją w stanowisku na tym obszarze o profilu podstawowym zieleni urządzonej, komunikacji, infrastruktury technicznej mogłyby być realizowane usługi: sportu i rekreacji, kultury i rozrywki, handlu detalicznego, gastronomii, turystyki, nauki, edukacji, zdrowia i pomocy społecznej.
W stanowisku radnych łącznie znalazło się 12 propozycji uwag i wniosków do projektu planu ogólnego. Ostatnie dwa wprowadzone zapisy mówią o wprowadzeniu strefy odprowadzania wód opadowych z trasy S8, co ma związek z licznymi zalewaniami tych miejsc podczas nawalnych opadów deszczu oraz, ograniczenia zjawiska negatywnego oddziaływania akustycznego trasy S8 Wisłostrady i torów kolejowych na terenie Żoliborza.
Więcej o pracach nad Strategią Rozwoju Warszawy 2040+ oraz Planem Ogólnym.pisaliśmy TUTAJ
FOT. FOTOLIA