Ratusz: " Mieszkańcy Warszawy chcą ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu"
Od 6 maja do 30 czerwca osoby mieszkające w Warszawie mogły wyrazić swoją opinię na temat nocnej sprzedaży alkoholu. W konsultacjach społecznych wzięło udział prawie 9 tysięcy osób, zdecydowana większość poparła wprowadzenie ograniczenia sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych na terenie całego miasta. Po analizie uwag i opinii z konsultacji przygotowany zostanie projekt uchwały. Do Rady m.st. Warszawy należy ostateczna decyzja.
Warszawiaków w przeprowadzonych ankietach pytano o:
- opinię na temat propozycji ograniczenia sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych w sklepach i na stacjach benzynowych,
- godziny (pomiędzy 22.00 a 6.00), w których powinno obowiązywać to ograniczenie,
- obszar Warszawy, na którym powinno obowiązywać ograniczenie (całe miasto czy wybrane dzielnice).
Jak przypomina stołeczny ratusz takie pytania zadawano przez ankietę online na platformie konsultacyjnej, podczas sześciu spotkań warsztatowych w różnych dzielnicach, a także w namiotach konsultacyjnych, które były ustawione na dużych imprezach miejskich, takich jak Wianki nad Wisłą czy Święto Saskiej Kępy. Istotne było zrozumienie, dlaczego temat ograniczenia sprzedaży alkoholu jest tak ważny dla osób biorących udział w konsultacjach, to pytanie również znalazło się w ankiecie. Dodatkowo do Urzędu Miasta wpłynęło kilkanaście stanowisk od rad osiedli, wspólnot mieszkaniowych i organizacji pozarządowych.
Wyniki ankiety
Ankietę na stronie konsultacje.um.warszawa.pl wypełniły 8 384 osoby. Osoby biorące udział w ankiecie odpowiadały następująco:
- 80,78% - „jestem za”
- 18,24% - „jestem przeciw”
- 0,98% - „trudno powiedzieć”
Spośród osób popierających ograniczenie 96,9% chce, aby obowiązywało ono na terenie całej Warszawy.
Opinie i uwagi mieszkańców
Z informacji przekazanych przez warszawski ratusz wynika, że w czasie dyskusji najczęściej poruszanymi tematami było poczucie bezpieczeństwa, promowanie odpowiedzialnego podejścia do alkoholu oraz zmniejszenie ilości spożywanych napojów alkoholowych, szczególnie wśród młodzieży. Nie bez znaczenia pozostają kwestie zakłócania ciszy nocnej, konieczności interwencji służb porządkowych oraz zanieczyszczenia i dewastacji przestrzeni publicznej.
W spotkaniach brali również udział przedsiębiorcy, którzy wyrazili swoje obawy związane z potencjalnymi konsekwencjami takiego ograniczenia.
Z uwagami i opiniami można zapoznać się na stronie https://konsultacje.um.warszawa.pl/alkohol.
Akcja informująca o konsultacjach
O konsultacjach dotyczących zakazu nocnej sprzedaży alkoholu mieszkańcy stolicy byli informowani różnymi kanałami. Ogłoszenia pojawiły się na warszawskiej platformie konsultacji społecznych oraz w mediach społecznościowych Urzędu Miasta oraz urzędów dzielnic. Dodatkowo, komunikaty wyświetlano na nośnikach miejskich w tramwajach i autobusach oraz ekranach Galerii Świętokrzyskiej. Powiadomienie zostało wysłane do osób korzystających z aplikacji 19115. Organizacje pozarządowe, które wcześniej składały petycje w tej sprawie, również aktywnie promowały konsultacje. Poinformowano o nich również około 5 tysięcy przedsiębiorców prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych na terenie miasta.
Co dalej?
Prezydent Rafał Trzaskowski zlecił przygotowannie projektu uchwały ograniczającej nocną sprzedaż alkoholu w sklepach i na stacjach benzynowych na terenie całego miasta w godzinach od 23.00 do 6.00. Następnie projekt ten zostanie przedstawiony Radzie m.st. Warszawy, która podejmie ostateczną decyzję w tej sprawie. Jeśli Rada zdecyduje się na wprowadzenie ograniczenia, będzie musiała zasięgnąć opinii rad dzielnic, które mają 30 dni na przedstawianie swojego stanowiska. Ograniczenie to będzie oddziaływać na gminy sąsiadujące z Warszawą, dlatego na etapie przygotowania uchwały jak i ewentualnego wprowadzania ograniczenia planowane są konsultacje i współpraca z okolicznymi samorządami.
fot. pixabay