mobile
REKLAMA

Relikty dawnej Warszawy odkryte w trakcie przebudowy Marszałkowskiej

Podczas pozornie rutynowych remontów dróg, otwiera się przed nami możliwość odkrycia historii miasta na nowo, dzięki nieoczekiwanym artefaktom wykopanym spod ziemi. Prace na ul. Marszałkowskiej ujawniły pozostałości przedwojennej kamienicy

Jakub Bielawski
Relikty dawnej Warszawy odkryte w trakcie przebudowy Marszałkowskiej

Zabudowa dawnego Śródmieścia

W trakcie prac prowadzonych przy ul. Marszałkowskiej natrafiono na pozostałości przedwojennej kamienicy. Mowa o budynku, który pierwotnie mieścił się pod adresem pl. Żelaznej Bramy 2. Odkryto również fragmenty kamienicy przy pl. Żelaznej Bramy 1 oraz dawną oficynę dawnego pałacu Błękitnego, mieszczącego się przy ul. Elektoralnej.

W tej chwili na placu prowadzone są badania. Odkryte pozostałości dawnej zabudowy oczekują obecnie na decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który zdecyduje, co dalej stanie się z tymi fragmentami przedwojennych budynków.

Prace dalej trwają

Zaplanowane na ten moment prace w zakresie kanalizacji zostały tymczasowo wstrzymane, aby umożliwić dokładne zbadanie znalezisk i przeprowadzenie odpowiednich badań, jednak dzięki temu, że plac budowy jest na tyle duży, wykonawca ma możliwość kontynuowania swoich prac w innych obszarach. Część budowy może przejść do innych etapów, a pozostałe prace na placu mogą być prowadzone w innych lokalizacjach, nie zakłócając badań archeologicznych.

Poznajemy Warszawę na nowo

Takie odkrycia archeologiczne podczas remontów w centrum Warszawy są zjawiskiem stosunkowo częstym, dlatego Zarząd Dróg Miejskich stosuje opiekę archeologiczną przy wykonywaniu podobnych prac. Innym tego typu przypadkiem było odkrycie piwnic przedwojennych kamienic na placu Pięciu Rogów w centralnej części inwestycji.

W takich sytuacjach przeprowadza się badania archeologiczne, które mają na celu inwentaryzację i kompleksową dokumentację odkrytych zabytków. Ważne jest, aby chronić te znaleziska nie tylko ze względów ochrony konserwatorskiej, ale także z naukowo-badawczego punktu widzenia.

fot. ZDM

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda