Renowacja Secesyjnej Wili przy Modlińskiej
Prace budowalne w secesyjnej willi na Białołęce zbliżają się ku końcowi. Jak przekazał stoeczny ratusz remont powinien zakończyć się wiosną br. W budynku ma rozpocząć swoją działalność centrum lokalne dla mieszkańców Białołęki
Coraz bliżej do finiszu prac przy odrestaurowaniu secesyjnej Wilii na Białołęce. Jak informuje stołeczny ratusz w głównym budynku secesyjnego kompleksu wykonano już ścianki działowe, wylewki oraz tynki. Pozostałe prace powinny zostać ukończone jeszcze wiosną br. Czeka na to lokalna społeczność. W tym budynku swoją działalność ma ropocząć centrum lokalne prowadzone przez Białołęcki Ośrodek Kultury. - Centrum Modlińska 257, będzie przestrzenią multifunkcjonalną, umożliwiającą realizację potrzeb lokalnej społeczności - zabytkowa willa stanie się miejscem spędzania wolnego czasu, rekreacji, rozwoju pasji, zacieśniania więzi sąsiedzkich oraz będzie zapewniać dostęp do oferty kulturalnej - przekonują warszawscy samorządowcy.
Historia Secesyjnej Willi
Willa przy ul. Modlińskiej została wybudowana na początku XX wieku dla Leona Hajdzionego w stylu powściągliwej secesji. Obiekt składa się z głównego budynku i dwóch parterowych oficyn. W latach 1914-1921 mieściła szkołę, pocztę oraz posterunek policji. Od 1921 roku, po przejęciu przez Skarb Państwa, służyła jako ośrodek "Przystań" dla młodych kobiet. W czasie II wojny światowej była magazynem broni dla Armii Krajowej i schronieniem. Po wojnie pełniła różne funkcje, w tym jako Państwowy Dom Specjalny dla przewlekle chorych i Państwowy Dom Pomocy Społecznej. W ostatnich latach znajdowały się tam sklep z narzędziami i biblioteka.
fot.UMW