Rondo „Radosława” w nowej odsłonie
Duże utrudnienia w ruchu czekają mieszańców Woli, Bielan, Żoliborza i Śródmieścia. Miasto planuje remont jednego z najważniejszych skrzyżowań w stolicy – ronda Zgrupowania AK „Radosław”.
W przetargu ogłoszonym przez Zarząd Dróg Miejskich wpłynęły trzy oferty opiewające na kwoty od 5,5 mln zł do 7 mln zł. – Rondo Radosława jest jednym najważniejszych skrzyżowań o ruchu okrężnym w całej Warszawie. Mieszkańcy oraz przyjezdni korzystają z niego niemal każdorazowo chcąc dostać się na Żoliborz, Bielany, Pragę Północ, Bemowo czy Targówek. Tuż obok znajduje się też jedno z największych centrów handlowych, biurowce i lokale usługowe. Po rondzie poruszają się samochody, autobusy, tramwaje, piesi i rowerzyści. Natężenie ruchu jest więc ogromne – przekonują drogowcy. Nic więc dziwnego, że stan infrastruktury drogowej w tym miejscu pogarsza się w zastraszająco szybkim tempie.
Jakie prace planuje Miasto? – Planowane prace zakładają wymianę nawierzchni jezdni na całym rondzie. Nowy asfalt ułożymy również na wschodniej jezdni al. Jana Pawła – od ul. Stawki do ronda. Droga zostanie wzmocniona przy pomocy siatki szklano-węglowej. Ten rodzaj siatki stosuje się na ulicach o wysokim natężeniu ruchu – a taki właśnie jest na rondzie „Radosława”. Siatka szklano-węglowa doskonale radzi sobie z siłami powstającymi podczas częstego hamowania czy postoju. Jest również odporna na wysokie temperatury. Dzięki wykorzystaniu siatki szklano-węglowej jesteśmy w stanie znacząco wydłużyć żywotność nawierzchni jezdni. Dzięki szczególnie trwałej i sprężystej strukturze siatka może zapobiec powstawaniu spękań czy trwałych deformacji asfaltu – zapowiadają przedstawiciele Zarządu Dróg Miejskich. – Wyremontujemy też stare, wysłużone chodniki oraz drogi dla rowerów. Dziś ich nawierzchnia wykonana jest z kostki brukowej, której w Warszawie już się nie stosuje. W zamian za to piesi zyskają chodniki z płyt betonowych o wymiarach 50×50 cm, a rowerzyści asfaltowe drogi dla rowerów. Wymienione zostaną też krawężniki. Na tym nie koniec – zyskają również pasażerowie transportu publicznego – wyremontowany zostanie przystanek autobusowy przy ul. Stawki – dodają.
Oferty zgłoszone przez trzech wykonawców będą teraz analizowane przez miejską spółkę. Po wyłonieniu wykonawcy będzie on miał na wykonanie wszystkich prac pięć miesięcy od daty podpisania umowy.
Marcin Kalicki
fot.zdm