mobile
REKLAMA

Rowerzyści na ścieżki rowerowe

Bezprecedensowy wyrok sądu zakazuje rowerzystom jazdy po jezdni. A jak wygląda kwestia jazdy po chodnikach w stolicy?

Agata Mościcka
TAGI
Rowerzyści na ścieżki rowerowe

Czy rowerem można jeździć nie tylko po ulicy, ale i po chodniku? Do niedawna wiele osób korzystających z tego środku transportu, bez wahania odpowiedziałoby, że tak. Teraz jednak nie jest to takie oczywiste - odbyła się bowiem sprawa sądowa warszawskiego rowerzysty, który w pewnej chwili ze ścieżki rowerowej zjechał na ulicę. Zgodnie z relacją policjanta, będącego świadkiem zdarzenia, rowerzysta w nieprzepisowy sposób chciał ułatwić sobie jazdę.
Jeśli przy drodze jest ścieżka rowerowa, rowerzysta nie powinien wjeżdżać na jezdnię - tak zadecydował w tej sprawie warszawski sąd. Nie pomogły tłumaczenia, że kierujący rowerem zrobił to dla własnego bezpieczeństwa, a trzymając się ścieżki rowerowej musiałby pokonać dłuższą trasę i kilka razy stanąć na czerwonym świetle.
„Obwiniony swoim zachowaniem naruszył w rażący sposób przepisy mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach, bezdyskusyjnie stwarzając w ten sposób innym uczestnikom potencjalne zagrożenie dla ich życia i zdrowia” – przeczytać można w uzasadnieniu wyroku. Dodatkowo, sąd nałożył na rowerzystę karę 200 złotych. Wyrok jest nieprawomocny.
Zgodnie z artykułem 33 Kodeksu Drogowego, rowerzysta jest zobowiązany do korzystania z drogi dla rowerów, jeśli została ona wyznaczona dla kierunku, w którym się porusza. Oznacza to, że jeśli wzdłuż jezdni jest wyznaczona dla rowerów droga jednokierunkowa, to obowiązek poruszania się nią jest tylko w jednym kierunku. Rowerzysta jadący w przeciwnym kierunku ma obowiązek poruszać się po jezdni.
Prowadzący rower może poruszać się po chodniku w następujących sytuacjach:
- gdy opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą swoim rowerem – przepis ten nie dotyczy sytuacji, w której rowerzysta wiezie dziecko w wózku za rowerem albo w foteliku na rowerze;
- gdy panuje zła pogoda (śnieg, silny wiatr, ulewa, gęsta mgła itd.);
- gdy spełnione są następujące warunki:
chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości;
ruch na jezdni (w terenie zabudowanym) jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h;
brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz przeznaczonego dla nich pasa ruchu.
Warto pamiętać również o tym, że korzystając z drogi dla rowerów i pieszych rowerzysta, jest również zobowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Agata Mościcka

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda