mobile

Rozszerzamy wsparcie dla mieszkańców z myślami samobójczymi

Rok po jej uruchomieniu Śródmieście ponownie rozszerza wsparcie dla mieszkańców w kryzysie emocjonalnym i psychicznym. Pomoc poprzez telefoniczną oraz mailową linię wsparcia świadczy już dwójka specjalistów.

Informacja prasowa
Rozszerzamy wsparcie dla mieszkańców z myślami samobójczymi

– Zainteresowanie oferowanym przez nas wsparciem suicydologicznym jest tak duże, że przerasta możliwości jednego pracownika. W pełni zdajemy sobie sprawę z tego, że rozmowa, możliwość polegania na kimś choćby w sposób wirtualny, mogą mieć kluczowy wpływ na decyzje podejmowane przez osoby w kryzysie emocjonalnym, a zwłaszcza myślące o samobójstwie. Zapewnienie ciągłego dostępu do naszego specjalisty jest więc dla nas sprawą priorytetową. Również w tym aspekcie mieszkańcy mogą liczyć na samorząd – mówi burmistrz Śródmieścia Aleksander Ferens.

 

Suicydolog, czyli specjalista od zapobiegania samobójstwom, pomaga mieszkańcom dzielnicy od kwietnia 2020 r. Telefony oraz maile od osób w kryzysie psychicznym lub emocjonalnym odbierał już w pierwszym dniu swojej pracy. Śródmieście jest pierwszą jednostką samorządową, która uruchomiła takie wsparcie. By wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, w maju 2021 r. dzielnica zatrudniła kolejnego eksperta. Zwiększenie obsady pozwoliło zagwarantować wsparcie każdemu potrzebującemu mieszkańcowi.

 

Udzielana pomoc ma formę zarówno stałą, jak i doraźną. Konsultacja z suicydologiem to nie tylko rozmowa czy wymiana wiadomości. To przede wszystkim droga powrotu do równowagi psychicznej. Specjaliści pomagają znaleźć́ odpowiednią terapię lub inną skuteczną formę̨ wsparcia – w zależności od indywidualnych potrzeb. Kontakt utrzymywany jest tak długo, jak długo potrzebuje tego osoba w kryzysie. By skorzystać ze wsparcia suicydologa wystarczy:

  • zadzwonić pod numer 22 277 41 99 w godzinach dyżurów (wtorki w godz. 18–21, czwartki w godz. 16–19, soboty w godz.12–14. Koszt połączenia według stawek operatora – stawka dla zwykłego połączenia z telefonem stacjonarnym)
  • lub napisać maila na adres ratunku@um.warszawa.pl (odpowiedzi na maile udzielane są od poniedziałku do piątku w godz. 8–16)

Gdy tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, pomoc świadczona będzie również w formie spotkań – w siedzibie Centrum Pomocy Społecznej im. prof. A. Tymowskiego przy ul. Konwiktorskiej 3/5.

 

Po pierwsze zapobiegać

Choć działania interwencyjne stanowią trzon wsparcia oferowanego przez dzielnicę, to jego nie mniej istotnym elementem pozostaje program profilaktyczny. Ten ruszył w połowie września 2020 r. Składa się z bloku przygotowanego dla śródmiejskiej oświaty oraz szkoleń dla pracowników dzielnicowej pomocy społecznej. Działania kierowane do społeczności szkolnych obejmują przede wszystkim zajęcia dotyczące rozpoznawania i neutralizowania sytuacji kryzysowych. Co istotne, są one każdorazowo dostosowane do specyfiki danej szkoły – ich przebieg i zakres podlega konsultacjom z dyrektorami oraz rodzicami uczniów. Dotychczas udział w programie wzięło 12 placówek – 8 szkół ponadpodstawowych i 4 podstawówki. Łączna liczba uczestników to ponad 600 osób. Dzielnica zorganizowała też 6 spotkań dla rodziców, podczas których rozmawiano o tym, jak komunikować się z nastolatkami, jak pomóc im w wychodzeniu z kryzysu, a także gdzie szukać fachowej pomocy. – Gdy tylko minie zagrożenie spowodowane koronawirusem, zorganizujemy specjalne zajęcia dla seniorów. Będą one rozbudowane o metody radzenia sobie z samotnością oraz chorobami – zapewnia burmistrz Ferens.

Fot. UD Śródmieście

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda