mobile
REKLAMA

Rusza kampania „Ty też możesz wesprzeć medyków"

Pielęgniarki, ratownicy, lekarze oraz pozostali pracownicy ochrony zdrowia – od miesięcy znajdują się na pierwszej linii walki z koronawirusem. Pandemia zmieniła realia ich pracy, w której wartością jest zdrowie i życie tysięcy pacjentów. Aby uświadomić mieszkańcom wysiłek i poświęcenie pracowników służby zdrowia, stolica  rozpoczyna kampanię „Ty też możesz wesprzeć medyków".  To ważna inicjatywa, która może pokazać naszą solidarność z nimi.

inf. prasowa
Rusza kampania „Ty też możesz wesprzeć medyków"

Wielomiesięczna walka z koronawirusem to dla pracowników ochrony zdrowia przede wszystkim ogromne poczucie odpowiedzialności za pacjentów, ale także przemęczenie, stres,  lęk o własne zdrowie i swoich bliskich. Aby podkreślić, jak wielki jest ten wysiłek, a jednocześnie, jak wiele zawdzięczamy medykom, Warszawa zainicjowała kampanię społeczną „Ty też możesz wesprzeć medyków" – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, i dodaje: – Nasza kampania to przede wszystkim wyraz ogromnej wdzięczności za codzienną pracę w niezwykle trudnych warunkach, za tytaniczny wysiłek pracowników sektora medycznego. To także gest solidarności z medykami.

Każdy z mieszkańców może włączyć się w kampanię poprzez zadeklarowanie wsparcia, udostępnienie informacji czy też wstawienie nakładki „Dziękujemy medykom" na zdjęciu profilowym na Facebooku.

Dbajmy o siebie nawzajem i pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa na co dzień, ale również od święta – mówi prezydent Trzaskowski.

 

W ramach kampanii mieszkańcy będą mieli okazję zobaczyć trzy spoty z historiami pielęgniarki, ratownika medycznego oraz lekarza, w interpretacji aktorów stołecznych scen teatralnych. Teksty zostały przygotowane na podstawie autentycznych relacji pracowników warszawskich szpitali, przychodni i stacji ratownictwa medycznego. Wymownym tłem dla każdej z nich jest pusta scena teatru. To wyraz wsparcia i solidarności ze strony zamkniętych instytucji kultury i środowiska ludzi teatru, jednej z tych grup, która także ponosi koszty związane z pandemią, ale tym bardziej rozumie wyjątkową rolę i poświęcenie medyków.

 

Mieszkańcy na różne sposoby wspierają pracowników ochrony zdrowia. Organizowane są akcje społeczne, w pomoc zaangażowanych jest wiele organizacji i firm. 

Warszawa zwraca uwagę na dwa obszary wymagające wsparcia, które zostały wskazane przez samych pracowników ochrony zdrowia i ich samorządy zawodowe. Pierwszym z nich jest możliwość korzystania z miejsc izolacji, w których medycy mogą  odpocząć i spędzić kilka nocy, tak, aby zebrać siły do kolejnego dyżuru, jednocześnie nie narażając bliskich. Na miejskim portalu wolontariatu ochotnicy.waw.pl/medycy można zadeklarować takie wsparcie, wypełniając krótki formularz – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy. 

Deklaracje od osób, które dysponują mieszkaniem, domem lub innym lokalem, przekażemy do jednego z warszawskich szpitali, samorządu zawodowego lub organizacji zrzeszającej lekarzy, pielęgniarki i innych pracowników ochrony zdrowia. Przedstawiciele tych instytucji i organizacji będą kontaktować się indywidualnie z każdą osobą w celu omówienia szczegółów na temat możliwości udostępnienia lokalu.

Jak podkreśla wiceprezydent Kaznowska, drugi, równie ważny obszar, to możliwość skorzystania ze wsparcia psychologicznego: – Zbieramy  deklaracje od osób, które chciałby pomóc personelowi medycznemu i ich rodzinom prowadząc zdalne sesje terapeutyczne. Psycholog lub psychoterapeuta, który posiada uprawnienia do udzielania pomocy psychologicznej może zgłosić się do akcji i wypełnić formularz na stronie ochotnicy.waw.pl/medycy – informuje Renata Kaznowska. 

 

Kampania „Ty też możesz wesprzeć medyków" została przygotowana we współpracy z Okręgową Izbą Lekarską w Warszawie im. prof. Jana Nielubowicza, Warszawską Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych oraz Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans".

 

Spoty można obejrzeć na profilach społecznościowych m.st. Warszawy: 

- historia ratownika medycznego: https://youtu.be/d5RcFyfo10A;

- historia pielęgniarki: https://youtu.be/xSvENd1Wvuc;

- historia lekarza: https://youtu.be/YItYhdvsu0E.

 

 

 

 

Źródło: UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda