mobile

Serce bije najmocniej w Warszawie

Warszawa ma dwóch nowych honorowych obywateli – architekta Janusza Dorosiewicza oraz powstańca Juliusza Kuleszę. Podczas poniedziałkowej uroczystej sesji Rady Miasta Warszawy wyróżniono też 36 osób i organizacji Nagrodami m.st. Warszawy

Informacja prasowa
Serce bije najmocniej w Warszawie

Pamięć Powstania

LXXXV sesja Rady Miasta ze względu na uroczysty charakter odbyła się na Politechnice Warszawskiej. W przededniu 79. rocznicy wybuchu powstania uczestnicy koncentrowali się także na uhonorowaniu samych powstańców.

- Jak wykorzystaliśmy wielki kapitał Polski Walczącej? Jak trwała będzie nasza pamięć, kiedy odejdą ostatni bohaterowie Powstania? Czy zrobiliśmy wystarczająco dużo, by pamięć i symbole Powstania Warszawskiego ochronić przed niewłaściwym wykorzystaniem, zbrukaniem i pogwałceniem? – pytała przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska– Powstańców przepełniała nadzieja, że demokratyczna i wolna Polska będzie celem w sercach Polaków. Ich marzenia spełniły się dopiero kilka dekad później, dzięki walce opozycji z PRL-owskim reżimem. Bez tego nie byłoby naszej wolności.

Patriotyzm codzienny

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski odniósł się do umieszczonego w auli cytatu z Andrzeja Frycza-Modrzewskiego „Takie będą Rzeczypospolite, jakie jej młodzieży chowanie". Przypominał, że wielu Powstańców studiowało podczas wojny na Politechnice – na tajnych kompletach. A po wojnie wielu uczestników Powstania włączyło się w odbudowę stolicy, pracowało w Biurze Odbudowy Stolicy.

- Mówiąc o powstaniu myślimy często o patriotyzmie walki, oporu wobec najeźdźcy. Ale po wojnie Powstańcy uczyli nas, że potrzebny jest też patriotyzm pozytywistyczny, codzienny, patriotyzm odbudowy Rzeczypospolitej, pracy dla ojczyzny i swojego miasta – mówił Rafał Trzaskowski.

Prezydent stolicy wspominał powojenne zniszczenia w stolicy, przypominał że „Warszawy miało nie być". Mówił też o zniszczonych miastach w Ukrainie.

- Kiedy widzimy teraz miasta zrównane z ziemią w Ukrainie, cały świat się zastanawia, czy będą mogły być odbudowane. A my wiemy, że mogą! – mówił prezydent Trzaskowski.

Honorowi obywatele

Rada Warszawy przyznała tytuł Honorowego Obywatela Januszowi Dorosiewiczowi i Juliuszowi Kuleszy.

Janusz Dorosiewicz z wykształcenia jest architektem, z zawodu producentem filmowym. Współtworzył klub Hybrydy, a po emigracji (mieszkał w Toronto i Nowym Jorku) wrócił do Polski i został dyrektorem klubu CWKS Legia. Jest inicjatorem stołecznych pomników Ronalda Reagana, Kazimierza Deyny i „Solidarności".

- Serce bije najmocniej w Warszawie, tu spełniam swoje marzenia. Przyjmuję to wyróżnienie jako dług, który będę spłacał do końca swoich dni. Mój sen o Warszawie ciągle trwa – mówił Janusz Dorosiewicz.

Juliusz Kulesza z wykształcenia grafik, z pasji pisarz i historyk. Swoje powstańcze wspomnienia – walczył broniąc gmachu Wytwórni Papierów Wartościowych – opisał w książce „Z tasiemką na czołgi".

- Jestem Warszawiakiem od 95 lat. Kulminacją tych warszawskich przeżyć było dla mnie Powstanie. Zostanie honorowym obywatelem Warszawy jest dla mnie wierzchołkiem życiowej kariery – stwierdził Juliusz Kulesza.

Rada Warszawy przyznała też 36 Nagród m.st. Warszawy – dla osób oraz organizacji działających na rzecz stolicy. Statuetki Syreny Warszawskiej nagrodzonym wręczała przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska i wiceprzewodniczący – Magdalena Roguska, Sławomir Potapowicz i Alicja Żebrowska.

fot.UMW

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda