Silni wiekiem na rynku pracy
Trwa kampania społeczna „Silni Wiekiem”. Wczoraj w Warszawie odbył się kongres poświęcony obecności osób 50+ na rynku pracy. Specjaliści, przedsiębiorcy i osoby zajmujące się aktywizacją zawodową dyskutowali o rozwiązaniach, które mogą doprowadzić do zmian w postrzeganiu roli i możliwości na rynku pracy osób powyżej 50 r.ż.
- Procesy demograficzne jasno wskazują, że fundamentem rynku pracy będą dojrzali pracownicy i to ich praca, a także potencjał będą świadczyć o sile naszej gospodarki. Dziś rynek często nie dostrzega, że osoby starsze mają więcej motywacji do pracy niż młodzi, a dla wielu z nich praca jest nie tylko źródłem przychodu, ale i dostarcza satysfakcji, poczucia sprawczości oraz kontaktów społecznych. Istotne jest, aby budować przyjazne i różnorodne środowisko pracy, wielopokoleniowe zespoły, w których nie słyszymy pytania, czy ta osoba będzie do nas pasowała, ale co może wnieść do pracy zespołu – mówi Monika Fedorczuk, dyrektor Urzędu Pracy m.st. Warszawy.
Starzejące się społeczeństwo
34 procent mieszkańców Warszawy to osoby w wieku powyżej 50 lat. Główny Urząd Statystyczny podaje, że w 2050 r. ponad 40 procent ludności Polski stanowić będą osoby powyżej sześćdziesiątego roku życia. Celem konferencji było pokazanie, jak ogromny potencjał tkwi w osobach po pięćdziesiątce. Projekt skierowano zarówno do osób poszukujących pracy, jak i do pracodawców, którzy chcieliby się przekonać, jak wiele taka osoba może wnieść do ich organizacji.
Silni wiekiem, aktywni zawodowo
Kongres i kampania społeczna „Silni Wiekiem” skierowane są do pracowników po pięćdziesiątym roku życia, którzy chcą być aktywni zawodowo oraz do właścicieli firm i dyrektorów działów HR, dla których, z biznesowego punktu widzenia stanowią oni wielką wartość. Kongres i kampania „Silni Wiekiem” jest początkiem dyskusji. W efekcie ma ona doprowadzić nie tylko do zmian w przyzwyczajeniach i świadomości, ale również w prawie.
fot.UMW