mobile
REKLAMA

Spotkanie Wojewody z mediami - sprawy infrastrukturalne i prawne

Decyzja dotycząca uchwały o referendum w Baranowie, konsultacje społeczne jako ważny element stanowienia prawa lokalnego, upamiętnienie setnej rocznicy odzyskania niepodległości – to najważniejsze kwestie poruszone na konferencji prasowej Wojewody Mazowieckiego.

Informacja prasowa
Spotkanie Wojewody z mediami - sprawy infrastrukturalne i prawne

Podczas konferencji Wojewoda Mazowiecki poruszył kwestie szczególnie ważne dla funkcjonowania Mazowsza, zwłaszcza rolę nadzoru prawnego nad władzami samorządu terytorialnego. Wojewoda przedstawił decyzję o uchwale w sprawie referendum w Baranowie, dotyczącej budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. - Zapisy uchwały gminy Baranów są w pełni zgodne z obowiązującymi przepisami prawa. Nie ma podstaw, żeby zakwestionować tę uchwałę, oznajmił Wojewoda Zdzisław Sipiera.

Wojewoda przypomniał o rozstrzygnięciu dotyczącym planu gospodarki odpadami dla województwa mazowieckiego 2022. Wojewoda podkreślił, że konieczne było uchylenie planu, ponieważ uchwała Sejmiku Województwa Mazowieckiego została podjęta z istotnym naruszeniem prawa w zakresie trybu jej podejmowania. W orzeczeniu Sąd zaakcentował konieczność zaopiniowania projektu przez ministra właściwego do spraw środowiska w zakresie wprowadzonych do Planu gospodarki odpadami zmian (już po zaopiniowaniu go przez ministra), oraz uzgodnieniu Planu inwestycyjnego. Ponadto wskazał fakt pominięcia konsultacji społecznych - Apeluję o jakość prawa lokalnego i dokonywanie wymogu konsultacji społecznych, tam gdzie przewidują to przepisy prawa, zaznaczył Wojewoda.

Wcześniej Marszałek Województwa Mazowieckiego złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Mazowieckiego. 10 października 2017 r. WSA podtrzymał stanowisko Wojewody. Naczelny Sąd Administracyjny nie uwzględnił zarzutów Marszałka Województwa Mazowieckiego i 26 kwietnia br. zapadło prawomocne orzeczenie NSA oddalające skargę kasacyjną Marszałka.

Innym przykładem dotyczącym nadzoru prawnego Wojewody nad Samorządem jest stwierdzenie nieważności miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Śródmieścia Południowego w rejonie ulicy Poznańskiej.

Wojewoda Mazowiecki 3 stycznia 2018 r. wydał rozstrzygnięcie nadzorcze w sprawie tej uchwały, gdzie stwierdził nieważność jej części. Podstawowym powodem było naruszenie trybu sporządzania planu miejscowego, tj. istotne naruszenie artykułów Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Plan został uchwalony niezgodnie z procedurą. WSA w Warszawie 15 maja br. w większości aspektów podtrzymał stanowisko Wojewody odnośnie planu.

Wojewoda Mazowiecki zwrócił uwagę również na sprawę darowizny na rzecz władz Nieporętu. 23 kwietnia 2018 r. Wojewoda Mazowiecki złożył oświadczenie na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami (art. 13 ust. 2) o odwołaniu darowizny prawa własności nieruchomości położonej w Nieporęcie. Złożenie oświadczenia nastąpiło z uwagi na dążenia władz Nieporętu do wykorzystania nieruchomości niezgodnie z celem darowizny wskazanym w umowie z 28 września 2001 r. Wojewoda zobowiązał Gminę do przeniesienia prawa własności tej nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa w terminie miesiąca od daty otrzymania pisma.

Na warszawskim Ursynowie emocje budzi kwestia budowy ulicy Rosoła na odcinku między Jeżewskiego a Rosnowskiego. Wojewoda jako organ odwoławczy po przeprowadzeniu postępowania, uchylił decyzję Prezydenta m.st. Warszawy. Była ona niezgodna z prawem. Wojewoda po przeanalizowaniu części projektu zagospodarowania terenu stwierdził, że nie spełnia on warunków określonych w Rozporządzeniu Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej, zabrakło także dokumentacji badań podłoża gruntowego oraz projektu geotechnicznego. - Uchylenie decyzji ZRID w sprawie ul. Rosoła było spowodowane wieloma uchybieniami. Po zakończeniu inwestycji z taką dokumentacją niemożliwy byłby jej odbiór. Błędy powinny być jak najszybciej poprawione, podkreślił Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Podsumowując działania Wojewody na polu dużych inwestycji infrastrukturalnych o ważnym znaczeniu dla Mazowsza i szerzej dla całego kraju, w bieżącym roku dokończono wydawanie decyzji dla strategicznego odcinka drogi S17. - Wydaliśmy ostatnie decyzje ZRID dotyczące „ringu wokół Warszawy” oraz S17. Priorytetem wydawanych przez urząd wojewódzki decyzji jest ich zgodność z przepisami prawa, powiedział Wojewoda Zdzisław Sipiera.

Program Wojewody „Mazowieckie – historia Niepodległości” realizowany w roku jubileuszowym 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ma za zadanie budować pamięć, kultywować narodowościowe tradycje oraz wzmacniać więzi pomiędzy obywatelami i państwem. W ramach programu odbywają się liczne wydarzenia takie jak - Konkurs Wojewody Mazowieckiego: „Ku Niepodległości”, Dzień Dziecka, Karty historyczne na Facebooku MUW, Quiz historyczny, Wystawa objazdowa pt. „Ojcowie Niepodległości”.

Korzystając z okazji, Wojewoda złożył życzenia dla samorządowców na nadchodzący Dzień Samorządu Terytorialnego, wyraził gotowość i otwartość na współdziałanie oraz podkreślił, że w zdecydowanej większości przypadków współpraca przebiega pomyślnie.

Źródło: Mazowiecki Urząd Wojewódzki 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda