mobile
REKLAMA

Sprzedaż mieszkania. Dokumenty, których potrzebujesz

Procedura sprzedaży nieruchomości wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności, również z przygotowaniem szeregu dokumentów. Jeśli przymierzasz się do takiego działania, warto sprawdzić listę wcześniej.

Artykuł sponsorowany
Sprzedaż mieszkania. Dokumenty, których potrzebujesz

. Część dokumentacji możesz przecież zgromadzić wcześniej, oszczędzając czas i unikając niepotrzebnych nerwów, z jakimi potencjalnie wiąże się sprzedaż mieszkania. Dokumenty różnią się, w zależności od tego, czy sprzedajesz mieszkanie własnościowe, spółdzielcze bądź otrzymane w spadku.

1. Jakie dokumenty są potrzebne przy sprzedaży mieszkania?

2. Mieszkanie spółdzielcze własnościowe

3. Mieszkanie w spadku a umowa sprzedaży

Bardzo często przy sprzedaży mieszkania pojawia się umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania. Potwierdza ona chęć przeprowadzenia transakcji przez obie strony, jednak nie jest niezbędna, gdy planujesz sprzedaż mieszkania. Dokumenty takie pozostają jednak wiążące w obliczu prawa.

Jakie dokumenty są potrzebne przy sprzedaży mieszkania?

Już w momencie, gdy przygotowujesz się do sprzedaży nieruchomości, przygotuj wszystkie dokumenty, których będzie wymagała kancelaria notarialna. Są to:

  • numer księgi wieczystej,
  • tytuł prawny do nieruchomości - koniecznie w formie aktu notarialnego (pod postacią umowy sprzedaży mieszkania, ustanowienia odrębnej własności, potwierdzenia darowizny, poświadczenia dziedziczenia, postanowienia sądu o nabyciu spadku),
  • zaświadczenie o meldunkach wskazujące, że aktualnie w danym lokalu nikt nie jest zameldowany,
  • zaświadczenie o braku zaległości w opłacaniu czynszu, zapłacie podatku od nieruchomości lub opłat z tytułu użytkowania wieczystego gruntu.

Dodatkowo, jeśli dana nieruchomość jest obciążona hipoteką, należy uzyskać bankowe zaświadczenie w sprawie warunków i możliwości spłaty kredytu, uwzględniające m.in. pozostałą do spłaty kwotę.

Mieszkanie spółdzielcze własnościowe

Jeśli przedmiotem transakcji jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, sprzedający musi dodatkowo przedłożyć zaświadczenie potwierdzające nabycie mieszkania. Uzyskuje się je bezpośrednio w spółdzielni. Ponieważ przeważnie podpisuje je kilku członków zarządu, należy pamiętać, że czas oczekiwania może potrwać nawet do 30 dni. Dobrze zatem zainteresować się tematem odpowiednio wcześniej.

Nie każdy lokal ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu ma założoną księgę wieczystą. Wówczas notariusz będzie wymagał zaświadczenia ze spółdzielni potwierdzającego to prawo.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda