Strajk na horyzoncie!
Nauczyciele zapowiadają, że zaprotestują w kwietniu. Prezydent miasta powołał sztab kryzysowy. Dzieci nie zostaną bez opieki.
Terminy referendów strajkowych oraz strajków zostały uchwalone przez Prezydium ZG ZNP 4 marca . Najpier planowane jest przeprowadzenie referendów. Jeśli za strajkiem zagłosuje co najmniej połowa uprawnionych, to strajk się odbędzie. Co ważne, do głosowania mogą przystąpić wszyscy pracownicy, czyli członkowie związku i niezrzeszeni. Referenda odbędą się w szkołach i placówkach, gdzie mediacje dotyczące spełnienia żądania podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych i pracowników niebędących nauczycielami o 1000 zł z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r. zakończyły się fiaskiem. Wszystkie- mają odbyć się do 25 marca.
W referendum zostanie postawione pytanie:„Czy wobec niespełnienia żądania (…..) dotyczącego podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych i pracowników niebędących nauczycielami zatrudnionych w … o 1000 zł z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r., jesteś za przeprowadzeniem w szkole … strajku począwszy od dnia 8 kwietnia 2019 r.?”
Widmo strajku
„To oznacza, że strajk rozpocznie się w poniedziałek, 8 kwietnia 2019 r., to będzie strajk do odwołania” – powiedział prezes ZNP Sławomir Broniarz na konferencji prasowej. – Decyzję o terminie zakończenia strajku podejmie Prezydium ZG ZNP.
Na tę chwilę 78 proc. szkół i placówek oświatowych bierze udział w sporze zbiorowym. Najbardziej aktywne województwa to: łódzkie (88 proc. placówek), lubelskie i śląskie. (po 87 proc.) Należy wspomnieć o tym, że pierwszy z egzaminów ósmoklasisty odbędzie się 15 kwietnia, a gimnazjalisty … 10 kwietnia. „To, czy strajk odbędzie się w okresie ważnym dla wszystkich, czyli w czasie egzaminów zewnętrznych rozpoczynających się 10 kwietnia, zależy dziś od decyzji rządu” powiedział prezes ZNP Sławomir Broniarz.
Miasto na pomoc
Prezydent m.st. Warszawy, z powodu planowanego strajku, powołał sztab kryzysowy.
- Szanujemy i rozumiemy postulaty nauczycieli. Niestety, rząd nie traktuje ich poważnie, dlatego mamy obecnie sytuację, że do sporu zbiorowego przystąpiło 80 procent placówek oświatowych. Jeśli strajk nauczycieli je obejmie, to bez opieki pozostanie ponad 200 tysięcy dzieci i młodzieży. Podkreślam, naszym priorytetem jest zapewnienie opieki i bezpieczeństwa warszawskim przedszkolakom i uczniom. To ogromne wyzwanie logistyczne. Musimy pomóc rodzicom – mówi Rafał Trzaskowski.
Sztab kryzysowy ma przygotować się logistycznie do sytuacji kryzysowej. Będzie odpowiedzialny za monitorowanie całej sytuacji. W skład zespołu wchodzą przedstawiciele zarządów dzielnic oraz dyrektorów miejskich biur: Edukacji, Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Pomocy i Projektów Społecznych, Sportu i Rekreacji, Kultury, Polityki Mobilności i Transportu, Centrum Komunikacji Społecznej, Stołecznego Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA.
Zespół będzie gotowy na różne scenariusze, np. przygotuje autobusy przewożące dzieci pomiędzy szkołami,sprawdzi,czy ośrodki kultury lub sportu mogłyby zorganizować dzieciom opiekę. Pojawią się również liczniejsze patrole strażników miejskich na ulicach. W piątek, 15 marca obędzie się posiedzenie sztabu, na którym pojawią się pierwsze sprawozdania dotyczące planów opieki nad dziećmi i młodzieżą.
Miejski sztab chcą także wesprzeć przedstawiciele miejskiej Komisji Dialogu Społecznego ds. edukacji, zrzeszającej organizacje pozarządowe. Jaki będzie finał sporu między ZNP z Ministerstwem Edukacji? Oby przyniósł korzyść zarówno nauczycielom jak i uczniom.
Źródła: UM Warszawa, ZNP