Ten skwer na Ursynowie „robi” wrażenie. Mówią o nim w całym mieście
Od kilku dni nowy skwer na Ursynowie nie schodzi z ust Warszawiaków. Szumnie zapowiadane odbetonowanie skrzyżowania Gandhi i Dereniowej, czyli zamiana betonu na zieleń dziś wśród mieszkańców stolicy budzi mieszane uczucia. Inwestycja powstała w ramach Budżetu Obywatelskiego. Do sposobu realizacji projektu odnieśli się jego pomysłodawcy, którzy nie kryją zdziwienia

"Zielone skwery na Ursynowie” to tytuł projektu w Budżecie Obywatelskim, który zakładał przekształcenie betonowego narożnika skrzyżowania ul. Gandhi i Dereniowej w zieloną przestrzeń. Efekt realizacji projektu zaskoczył nawet jego autorów. Dlaczego? Przy narożnikach skrzyżowania pojawiły się niewielkie łezki z rabatami. Na razie to łezki obsypane korą.
W internecie zawrzało, internauci nie zostawiają suchej nitki na wykonawcy projektu „Skwerek, jak się patrzy, tylko cieszyć się Warszawo!”, „Nowa Strefa Wypoczynku”, „Zielone puca, na cały kraj starczy”, „to kuweta, dla okolicznych kotów?” – to tylko niektóre z wpisów. Mieszkańcy są mocno zdziwieni, podobnie, jak autorzy projektu do BO. Stowarzyszenie Otwarty Ursynów wydało specjalne oświadczenie w tej sprawie:
„Zielone skwery na Ursynowie” to realizowany od 2018 r. projekt zgłaszany przez osoby związane ze stowarzyszeniem Otwarty Ursynóww ramach Budżetu Obywatelskiego. W tym czasie zostało rozbetonowanych i zazielenionych na Ursynowie około 20 lokalizacji skwerów, w takich lokalizacjach jak: Tramblanki i Krasnowolska, al. KEN i ul. Przy Bażantarni czy na skrzyżowaniu Pileckiego i Płaskowickiej. Wierzymy, że projekt “Zielone skwery na Ursynowie” jest corocznie wybierany przez mieszkańców do realizacji ponieważ mieszkańcy, którzy na niego oddają głos, chcą – podobnie jak my – zielonej, z dobrą jakością powietrza dzielnicy.
Z mieszanymi uczuciami przyjęliśmy realizację jednego ze skwerówna rogu il. Dereniowej i I. Gandhi. Mimo, że naszym zamysłem co roku jest odbetonowanie jak największej powierzchni na Ursynowie i zasadzenie tam drzew i krzewów, to uważamy, że w tym konkretnym przypadku nie wyszło to zgodnie z naszą intencją. Uważamy, że urzędnicy mogli wskazać większą powierzchnię do odbetonowania. W projekcie zaproponowaliśmy odbetonowanie ok 375m2, wykonane odbetonowanie jest niezadowalające. Jednostką odpowiadającą za realizację był Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.
Uważamy, że “zielone projekty” zgłaszane przez mieszkańców Warszawy, a tak licznie wybierane przez głosujących, powinny oddawać idę rzeczywistego odbetonowania naszego miasta, a nie tak, jak w tym przypadku takiego małego skrawka terenu.
Pragniemy również podkreślić, że autorzy projektów do Budżetu Obywatelskiego nie mają wpływu na wybór wykonawcy, a tym bardziej na cenę realizacji danego projektu. Na pewno kwota 285.000 zł za rozbetonowanie i zasadzenie tam krzewów jest dla nas kwotą astronomiczną.
Jako Otwarty Ursynów nadal będziemy zgłaszali “zielone projekty” do Budżetu Obywatelskiego, ponieważ chcemy mieszkać w zielonej Dzielnicy. W edycji na 2026 rok zgłosiliśmy projekt Zielone ulice i skwery Ursynowa (kontynuacja), w którym kolejny raz domagamy się zazielenienia ul. Puławskiej i nasadzenia drzew w pasie rozgraniczającym pasy jezdni. Jeśli kiedyś udało się zazielenić ul. Świętokrzyską, to samo powinno się udać z “zieloną Puławską”.