mobile
REKLAMA

Trwa rewitalizacja Ogrodów Świętej Barbary w Warszawie. W planach m.in. renowacja zabytków i dom parafialny

Renowacja zabytkowej Figury Chrystusa i jawnogrzesznicy, szczegółowa inwentaryzacja i pielęgnacja drzew czy skatalogowanie XIX-wiecznych artefaktów. To tylko niektóre z dotychczasowych rezultatów rewitalizacji Ogrodów Świętej Barbary zlokalizowanych wokół kościoła śś. Ap. Piotra i Pawła w Warszawie. Planowane są już kolejne prace, które pozwolą odzyskać blask wielu zabytkom.

informacja prasowa
Trwa rewitalizacja Ogrodów Świętej Barbary w Warszawie. W planach m.in. renowacja zabytków i dom parafialny

Od kilkunastu miesięcy trwa rewitalizacja położonych w warszawskim Śródmieściu Ogrodów Świętej Barbary. Ten wieloetapowy proces rozpoczął się, gdy na wniosek parafii św. Barbary w 2020 r. do obecnej w rejestrze zabytków XVIII-wiecznej kaplicy św. Barbary dołączyły obiekty z XIX i XX w., w tym kościół śś. Ap. Piotra i Pawła oraz mur wraz ze stacjami Drogi Krzyżowej. Dotychczas przeprowadzono szereg prac. Pierwszym widocznym etapem rewitalizacji Ogrodów św. Barbary była renowacja zabytkowej Figury Chrystusa i jawnogrzesznicy, która przetrwała Powstanie Warszawskie. Zebrano i skatalogowano XIX-wieczne artefakty znalezione w podziemiach kościoła. Zadbano również o zieleń. Po szczegółowej inwentaryzacji i określeniu zakresu pielęgnacji, specjalistyczną opieką zostały objęte 92 z niemal 200 rosnących w tym miejscu drzew.

Figura Chrystusa i jawnogrzesznicy, stojąca w tym miejscu od początków XX w., to ważny symbol zarówno dla parafian, jak i wszystkich mieszkańców. Właśnie dlatego od jej renowacji rozpoczęliśmy konserwację naszych zabytków o olbrzymiej wartości historycznej. Troszczymy się też o roślinność, pielęgnujemy ją i dajemy jej drugie życie. Pracujemy także nad kolejnymi nasadzeniami, które pozwolą odtworzyć pierwotny układ drzewostanu – mówi ks. Tomasz Zaperty, proboszcz parafii św. Barbary w Warszawie.

Ale to nie wszystko. W kolejnych etapach planowany jest remont ogrodzenia od strony południowej po obu stronach kaplicy św. Barbary, przeniesienie zabytkowej bramy od strony ul. Wspólnej na jej pierwotne miejsce (skraj terenu kościelnego przy ul. Wspólnej) i utworzenie nowego, szerszego wejścia w dotychczasowej lokalizacji oraz renowacja kolejnych obiektów sakralnych: to kaplica św. Barbary, kościół śś. Ap. Piotra i Pawła oraz Droga Krzyżowa. Obecnie trwają prace projektowe nad domem parafialnym. Dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, czteropiętrowy obiekt z garażem podziemnym będzie pełnił wiele funkcji. Znajdzie się w nim m.in. kancelaria, pomieszczenia dla licznych wspólnot i grup duszpasterskich oraz kaplica. Zlokalizowane będą tam również sale konferencyjne i edukacyjne, w których będą mogły odbywać się np. spotkania formacyjne i konferencje, wydarzenia kulturalne, pokazy filmowe, a także warsztaty oraz spotkania wspierające lokalną społeczność i integrację międzypokoleniową.

Jednym z kluczowych założeń jest wpisanie budynku domu parafialnego w kontekst architektoniczny miejsca. Bryła budynku będzie współgrać z otaczającą go gęstą zabudową tej części miasta. Elewacja frontowa ma kontynuować kameralną pierzeję ul. św. Barbary, nawiązując wysokością do sąsiadującej wikariatki, a czteropiętrowe skrzydło poprzeczne będzie korespondować z linią zabudowy oraz wysokością wybudowanego po wojnie tylnego skrzydła teatru Roma – mówi Damian Majsterek, dyrektor projektu rewitalizacji Ogrodów św. Barbary.

Sam pomysł stworzenia budynku w tym miejscu nie jest nowy. Sięga okresu po II wojnie światowej, gdy z taką propozycją wyszedł prof. Stanisław Marzyński, uznany architekt i autor projektów wielu świątyń, w tym kościoła śś. Ap. Piotra i Pawła w parafii św. Barbary oraz św. Klemensa Hofbauera na warszawskiej Woli.

Wszystkie działania na terenie parafii są poprzedzane wytycznymi konserwatorskimi oraz opiniami architektów, a także konsultowane ze specjalistami z zakresu rewitalizacji zabytków i wspierane przez samych parafian. Zarówno za projektem rewitalizacji Ogrodów Świętej Barbary, jak i nowego domu parafialnego stoi renomowana pracownia architektoniczna Juvenes-Projekt.

Jako że w przestrzeni medialnej pojawiło się wiele nieprawdziwych przekazów, m.in. jakoby budowa domu parafialnego miała odbywać się na terenie Cmentarza Świętokrzyskiego. W rzeczywistości nie istnieje on od 160 lat. Dlatego też na stronie https://swbarbara.mkw.pl/2023/02/08/rewitalizacja-prawda-i-falsz/ można zapoznać się ze zweryfikowanymi informacjami na temat prac realizowanych przez parafię św. Barbary.

fot. Parafia Rzymskokatolicka św. Barbary w Warszawie

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda