Trzech nowych honorowych obywateli Warszawy
W trakcie uroczystej sesji Rady Warszawy na Zamku Królewskim przyznano honorowe obywatelstwo stolicy. Tytuły otrzymali: sanitariuszka Powstania Warszawskiego, Halina Jędrzejewska, pseudonim "Sławka", reżyser Paweł Pawlikowski oraz pośmiertnie - weteran powstania, Jerzy Majkowski, pseudonim "Czarny".
W spotkaniu w przeddzień 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego udział wzięli: prezydent m.st. Warszawy, Rafał Trzaskowski, przewodnicząca Rady Miasta, Ewa Malinowska-Grupińska, Powstańcy, radni warszawscy oraz zaproszeni goście.
Tytuł honorowego obywatela Warszawy jest przyznawany ludziom szczególnie zasłużonym dla Warszawy. W tym roku to grono powiększyło się o trzy osoby. Wyróżnieni zostali:
Jerzy Majkowski "Czarny" był członkiem zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Walczył w Powstaniu Warszawskim na Woli i Starym Mieście, w czasie którego został ranny podczas wybuchu czołgu-pułapki na ul. Kilińskiego. Po wojnie był studentem Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Medycznej w Warszawie. Od 2003 roku był prezesem Okręgu Warszawa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a także prezesem Środowiska Żołnierzy Batalionów AK „Gustaw” i „Harnaś” ŚZŻAK oraz członkiem Związku Powstańców Warszawskich.
Halina Jędrzejewska "Sławka" to uczestniczka Powstania Warszawskiego podczas którego była sanitariuszką Batalionu „Miotła”. Brała udział w walkach na Woli, Starym Mieście, Czerniakowie i ul. Książęcej. Po wojnie ukończyła studia lekarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Aktywnie działa w środowisku kombatantów. Wybrano ją do Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, a także do Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich.
Paweł Pawlikowski jest reżyserem i scenarzystą filmowym. W 2015 roku jego film "Ida" był pierwszym polskim laureatem Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. W 2018 roku kolejny film "Zimna Wojna" był już nominowany w trzech kategoriach: najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszy reżyser oraz najlepsze zdjęcia. Za ten film zdobył Złotą Palmę za najlepszą reżyserię w Cannes.
Podczas uroczystości wręczono także Nagrody m.st. Warszawy, które trafiły do osób, szczególnie zasłużonych dla stolicy. Wyróżniono 20 osób oraz dwie organizacje: Fundację na rzecz Równości i Emancypacji STER oraz Stowarzyszenie „Lekarze Nadziei” Oddziału Warszawskiego Przychodni dla Bezdomnych.