Trzecia edycja akcji #WarszawaNieStrzela
Decyzją Prezydenta m.st. Warszawy – Rafała Trzaskowskiego - Sylwester w Warszawie już po raz trzeci odbędzie się bez fajerwerków o północy. Prezydent wystosował też apel w sprawie nieużywania materiałów pirotechnicznych.
W tym roku decyzja o braku pokazu fajerwerków ma podwójne znaczenie. Rok 2020 jest rokiem szczególnym, ze względu na epidemię zachęcamy warszawianki i warszawiaków do pozostania w domach i unikania zgromadzeń. Tym samym dbałość o zdrowie ludzi łączy się z troską o bezpieczeństwo i spokój psów, kotów, ptaków oraz innych zwierząt. Zachęcamy do unikania materiałów pirotechnicznych. Huk i błysk może płoszyć domowych pupili, a także dziką zwierzynę.
Pracownicy Miejskiego Ogrodu Zoologicznego oraz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie, co roku w okresie sylwestrowym obawiają się o zdrowie swoich podopiecznych – mówi Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy – Zwierzęta w panice mogą zachowywać się nieprzewidywalnie, stanowiąc potencjalnie zagrożenie dla siebie i innych zwierząt. W sytuacji zagrożenia wzrasta poziom stresu, a w stresie dochodzi do spadku odporności, przez co mogą rozwijać się u nich różne choroby.
Bezpieczeństwo zwierząt
Eksplozje sztucznych ogni stresują zwierzęta. Właściciele psów i kotów powinni zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo czworonoga, jak również odpowiednie oznakowanie w postaci czipa czy adresatki.
Mieszkańcy mogą zgłosić przypadek znalezienia zagubionego zwierzęcia do Straży Miejskiej. Funkcjonariusze odwożą zaczipowane czworonogi pod przypisany adres właściciela. Ekopatrol przekazuje też zwierzęta do specjalistycznych placówek, takich jak schronisko Na Paluchu, ośrodek CITES i Ptasi Azyl działające przy warszawskim zoo, a także lecznic weterynaryjnych, które współpracują ze Strażą Miejską. Zdarzenia wymagające interwencji Ekopatrolu należy zgłaszać na numer alarmowy 986.
Źródło: UM Warszawa