Uroczyste otwarcie terenów wokół Nowej Skry
Niedziela, 27 kwietnia to bardzo ważny dzień dla sportowców, ale także mieszkańców stolicy. To właśnie wczoraj gro warszawianek i warszawiaków wzięło udział w uroczystym otwarciu oraz pikniku sportowo-edukacyjnym na obiektach Nowej Skry przy ul. Wawelskiej.

Od niedzieli dostępna dla wszystkich chętnych jest znaczna część parkowej przestrzeni z rozbudowaną infrastrukturą sportową. W ramach pierwszego etapu modernizacji terenów Skry powstały: boisko do rugby z naturalną nawierzchnią oraz trybunami, a także lekkoatletyczny stadion treningowy z bieżnią okrężną i prostą, strefami do skoków w dal, wzwyż, o tyczce i trójskoku.
– Stadion sportowy „Skra” został oddany do użytku w roku 1953. W latach 1974-2014 użytkownikiem tego terenu był Robotniczy Klub Sportowy „Skra”. Dopiero w 2021 roku miasto przejęło nieruchomość oraz przystąpiło do prac uporządkowania tego terenu. Następnie przeprowadzony został konkurs architektoniczny, na podstawie którego zrealizowano pierwszy etap inwestycji. Koszt tej części prac to kwota 56 mln zł. Zrealizowano przede wszystkim treningowy stadion lekkoatletyczny o nawierzchni kauczukowej z bieżnią sześciotorową o długości 400 m wraz z zapleczem sportowym o powierzchni 1500 m² oraz z odkrytymi trybunami na 544 miejsc. Wybudowano również boisko do rugby z trawą naturalną oraz trybunami. Powstała także cześć parkowo-rekreacyjna. Od samego początku naszym głównym celem było i jest przywrócenie sportowej świetności historycznej Skry, na której trenowali i zdobywali tytuły tacy sportowcy jak Irena Szewińska – mówi Mariusz Budziszewski, radny m. st. Warszawy, Przewodniczący Komisji Sportu, Rekreacji i Turystyki.
– Od dziś oddajemy dyspozycji mieszkanek i mieszkańców stolicy kilkanaście hektarów odnowionej Skry. Przed nami kolejne etapy prac, ale już teraz serdecznie zapraszam na stadion treningowy, boisko do rugby oraz na przepiękne tereny rekreacyjno-sportowe pośród zieleni – powiedziała Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy podczas niedzielnego uroczystego otwarcia terenów.
Przy nowym stadionie wybudowano nowoczesne zaplecze sportowe, czyli budynek z szatniami, prysznicami, sanitariatami, pomieszczeniami dla trenerów i sędziów, trybunami oraz ogólnodostępną toaletą. – To dla mnie wspaniały i wzruszający moment – z zupełnie nowej perspektywy patrzę na to miejsce. Rewitalizacja terenów Skry wymagała ogromnego nakładu pracy oraz konsekwencji ze strony radnych i władz m.st. Warszawy – zaznacza Katarzyna Łęgiewicz, dyrektorka Aktywnej Warszawy.
Uroczystemu otwarciu towarzyszył piknik sportowo-edukacyjny, w którym mieli okazję wykazać się najmłodsi mieszkańcy stolicy. Organizatorzy przygotowali liczne atrakcje m.in. bieg na trzydzieści metrów, skok wzwyż, pchnięcie kulą, rzut do celu czy skok z miejsca. Była to także doskonała okazja do spotkania ze znanymi polskimi sportowcami. W niedzielę na Skrze pojawili się m.in.: Tomasz Majewski – dwukrotny złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w pchnięciu kulą, Robert Korzeniowski – czterokrotny złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w chodzie na 50km i 20km czy Karol Hoffmann srebrny medalista Mistrzostw Europy w trójskoku.
/Marcin Kalicki/
Fot. ze zbiorów autora